16/06/2019
1256

ANESTEZİSTİN YARIŞI

Ben anestezistim, anestezi gerçekten ilginç bir branştır. Hastanın ameliyat süresince stabil kalması ve yoğun bakımda hasta takibinde dahilî bilginin olması gereken ama aslen 'cerrahi' branş grubuna giren; ağrıyı kesen, ölüyü dirilten, kimse farkında olmasa da yaşamla ölüm arasındaki çizgide; aldığı gazların ve tuttuğu nöbetlerin de etkisiyle kafası bi dünya gezen, kendimden biliyorum, bi garip doktor grubunun oluşturduğu bi branştır. Saatlerce konuşabilirim anestezi hakkında da asıl size asistanlıktan beri kurduğum bi hayalden bahsetmek istiyorum. 

 

'Reanimasyon' yani 'geri döndürme' işi de bizden sorulur. Resüsitasyon için koşup odaya dalarız, başlarız masajdı defibrilasyon du ya, hayalimde o sırada odanın köşesinde Azrail oturmuş bizi seyreder: 

 

'Ahandaaaa geldi yine anestezist manyaklaaar! Yav arkadaş bana görev geliyo git canını al diye; işi gücü bırakıp geliyorum kii hoopp bunlar çantayı kapmış geliyo, bunlara neyse?!, teeyyellaaamm! Babababa şu memeleri hoplata hoplata yaptığı kalp masajına bak, ben ölü ossam dirilirim, anam adam da dirildi ya la! Pssst boşa sevinmeyin kız, al dalgayı gönderdim, bak adam fibrile! Yaaa abla bu neyin çabası yapma, çak çak bi 200 daha çak hastaya, ben izin vermezsem nah döndürürsün!

 

Lan bu insanoğlu bi tuhaf beyaavv, hiç ölmiycekmiş gibi garip hırslarla yaşayıp, ölüm zamanı gelince de dünyaya kazık çakma hevesi geliyo hepsine; yok öyle yaağmaaa!! Lan laan, atropin adrenalin derken vallaha da adamın ritmi düzeldi. Ay yazııık kıyamam, şu anestezist kızın hâline bak, kıçına kadar ıslanmış terden, akşam akşam millet evinde ayağını uzatmış keyfinde, çoluk çocuğuyla, bu garibim de bi adamı yaşatcam diye helâk oldu, sonra da sabaha kadar ameliyat. Öff valla acıdım, aslında du bakiim ben bi yukarda gündeme getiriyim 'doktora iyi hal indirimi' ossun ya da 'sırattan hgs ile hızlı geçiş hakkı filan. Yazık valla, şu hayat çekilmez ayol!

 

Laaan bak lafa daldım, unuttum adamı öldürmeyi, yalnız anestezist hatun da iyi toparlamış valla nabız tansiyon bana rağmen iyi; kusura bakma doktorcum ama canı alcam, yapcak bişey yok, emir büyük yerden!

 

Du bakiim telefon çalıyo; 'Alooo, evet başındayım şu an; ölüm kararı ertelendi mi, haa iyi o zaman; şimdi iyi zâti, doktorlar düzeltti, kimi öldürüyim, üst katta mı, bana bi whatsup tan yazsan da hastanın adını, başkasını öldürmiyim yine... Gerçi herşeyden doktorlar sorumlu tutuluyo sorun yok da, neyse, tamam, kesin ölcek di mi bu anestezist kızcaaz ona da koşup telef olcek. Haa iyi tamam ben gidiyorum yanına o zaman!'

 

Anestezist hastanın monitörüne bakar, stabil, deriiin bi nefes alır. O sırada hiçbişey yemediği aklına gelir, kantinde bi iki lokma bişey atıştırayım diye odadan çıktığı an cebindeki arrest çağrısı öter; haaaydi koooş üst kataa kendi kendine söylenir 'bugün azrail bu hastanede nöbetçi heralde, sabaha kadar 'azraille yarış' var anlaşılaaaan! Çeki liiiin, yol veriiiiin, anes te ziiiiiii...'