30/06/2019
1537

BİR DEMET ANESTEZİST

Bir anestezist olarak, ameliyat masasında yatan hasta gözünden biz nasıl görünürüz; biz hangi şartlarda neler yaşıyoken hastalarımız neler düşünüyor olabilir; düşündüm, yazdım...

1-DİNLENMİŞ, GÜNÜN İLK SAATLERİNDEKİ ANESTEZİST

Nöbetçi olmamasının da verdiği mutlulukla, hastaneye gelmiş, severek yaptığı işini yapmak üzre güne başlamıştır. Güleryüzlü, pozitiftir, size anestezi ve ameliyat hakkında bilgiler verip huzurla uyumanız için elinden gelen ilgiyi gösterir, anlattığı herşeyi anlayıp iletişim kurabilmeniz onu çok mutlu eder, sizi güzelce uyuyup uyanacağınıza inandırır.

Hasta gözünden: Aslında ameliyattan çok anesteziden korkuyordum ama anestezi doktorum sağolsun öyle güzel anlattı, öyle huzur verdi ki bana, şükür ki çok rahatım...

2- ENGİNLERE SIĞMAYIP TAŞAN ANESTEZİST

Ameliyat odasına girdiği andan itibaren personelden cerraha, teknisyenden ameliyathanede uçmayan kuşa kadar herkesle bir tartışma halindedir. Aslında kavgası kendiyle ve hayatladır. Yaşadığı yorucu hayata isyandadır. Devamlı cerrahlarla tartışır; 'ben de doktorum, benim dediğim olacak, ben saksı değiliiim Erol Büyükburç'um bennn!!' havasında dolaşır ameliyathanede.

Hasta gözünden: Ayyy doktor hanım bana açıklama yaptı, sorunuz var mı diyo da... Sıfırcı Neriman'ın ta kendisi bu, bişey sorsam kesin bana da dalar, dubakiiim hemen uyuyo gibi yapiiyim de sorun çıkmasın!

3- GECE NÖBETİNDEKİ ANESTEZİST

Dün sabah başlayan mesaisi, tüm gün hasta uyutup, uyuşturup, öleni diriltip, dirileni yoğun bakıma alarak geçmiş; nöbette denk gelen bir saat arada koltukta kıvrılıp uyuklarken yine vaka gelmiş, onu uyutmaya kalkmıştır. Muhtemelen böyle sabahlayıp yarın da akşama kadar çalışmaya devam edecektir. Su uyur, anestezist uyumaz; 36 saat aralıksız çalışmaya yük atı dayanmaz; doktor dayanmazsa Türkiye' de hekim olamaz!!

Hasta gözünden: Ayyy yazık yaa doktor hanım resmen kaymış hâline bak; bana damaryolu açtı, yirmi dakika içinde iki kez yoğunbakıma çağrıldı. Demek biz her gün evde uyurken, burda hayatlar böyle devam ediyo. Bana 'ne güzel şimdi uyuycaksınız, keşke beni de uyutsalar!' dediği anda, kendi apendisit ameliyatımı unuttum, doktorlara acıdım valla, Allah hepsine yardım etsin!

4- TEMİZCE DELİRTİLMİŞ ANESTEZİST

Hastaların hepsini ameliyat öncesi serviste görüp muayenelerini yapıp ayrıntılı olarak anestezi hakkında bilgi vermiş olmasına rağmen hastaların uyutulmadan aynı, o anlamlı!! sorularına mâruz kalıp kafayı yemiştir.

-Beni kompile değil de 'belimden' uyutsanız olmaz mı?

-Bu ameliyatın, anastezinin hiçbir riski yok diil mi?

-Beni kesin, yüzde yüz uyandırabilirsiniz di mi, çoluğum çocuğum var bak; bişey olursa hepinizi dava ederim ona göre!

-Siz şimdi doktor diilsiniz di mi, nası yaaani, narkozcular da tıp okuyo muuu?

-Bu belimden yaptığınız iğne felç ediyomuş, Müge Anlı söyledi onu istemem. Haberlerde söyledi, uyuturken 'karaciğerimize' taktığınız tüp de öldürüyomuş, onu da takmayın. Sadece o bölgeyi uyuşturup barsağımı ameliyat ettirseniz olmaz mı, olur bence?!?

Hasta gözünden: Ay ne tuhaf bu doktorlar da yaa, tööbe pismillah bi deli deli bakıyo; kendi sordu şimdi bana 'aç mısınız?' diye 'sağolun ben şimdi bişeyler yiyip geldim' deyince çıldırdı hatta niyeyse beni 6 saat bekletip öyle alcakmış, kesin kafayı yemiş bu kadın!!

5-MECBURİ HİZMETÇİ, YORGUN SAVAŞÇI ANESTEZİST:

Mecburi hizmet için önce ameliyathanesi olmayan bir yere atanmış, eşini de başka şehre atadıkları için küçük çocuğuyla yalnız başına görev yerine gidip düzenini kurduktan sonra, ameliyathane yok diye başka bir ilçeye görevlendirilmiştir. Çocuğuna bakıcı bakmakta, kendisi her gün 1.5 saatlik yol git-gel yapıp tüm aile düzenlerinin bozulmuş olması gerçeğiyle yorgunluktan ve mutsuzluktan bitâb haldedir. Dün geceki acil nöbetinde hasta yakınları yine bir hekim arkadaşını darp etmiş; artık bu mesleği yapmak istememekte ama başka bi iş yapamıyacak olmanın çaresizliğindedir.

Hasta gözünden: Ay insan bir güleryüz gösterir, bi kendine bakar, şu hâle bak yaa, sorularıma cevap verirken sesi ne kadar sıkkındı, doktorsan doktorsun canım ne bu havalar; dubakiim şu ameliyat bitsin, düzeliyim, hastane çıkışı ilk işim şu doktoru şikayet etmek olacak; ohhh bi eli yağda bi eli balda hepsinin, koskoca doktor olmuş hâlâ suratsız, mutsuz bu doktorlar!!