20/06/2019
1418

DOKTORLAR 'YEMEKTEYİZ' PROGRAMINDA

-İyi günler sayın seyirciler, ben sunucunuz Gökhan bir yemekteyiz programında daha birlikteyiz, konuklarımızın hepsi hekim... Biliyosunuz aslında geçen hafta başka bir hekim grubuyla programa başlamıştık. Ama program formatına uymadıkları için diskalifiye oldular. Yok böyle bişey; hepsi, masadaki herşeyi silip süpürüp herşeyi aşırı lezzetli buldular; neymiş efendim yıllardır rezalet ve buz gibi, hızlıca yenen hastane yemeklerinden sonra böyle insan gibi, yavaş yavaş, sıcak yemek gibisi var mıymış, hepsi çok güzelmiş. Birbirlerine gömmek yok, hasta ve hasta yakınlarının saldırganlığından öyle yorulmuşlar ki artık huzur istiyolarmış, birbirlerine 'eline sağlıklar, afiyet olsun'lar; reytingimiz yerlerde tabi, hemen o ekibi uzaklaştırdık. Yeni ekibimiz program konseptine uyarak arıza çıkarma sözü veren, çeşitli branşlardaki hekimlerden oluşuyor, efendim bugün Dr. Hande hanımın evindeyiz, bakalım bize neler pişirmiş?

H:-Ben 'Fransız usulü ekşi elmalı soğan çorbası

Ara sıcak olarak mantarlı kiş

Ispanak yatağında kremalı levrek

Kaymaklı dondurma eşliğinde böğürtlenli short-cake pişirdim, gerçekten emek isteyen ve harika bir menü olduğunu düşünüyorum ki, farkettim arkadaşlar okurken bile sefalik faza geçtiler, ağızları sulandı görüyosunuz!

T:-Doktor hanım haklısınız beynim devrede şu an, çünkü menünüzden tek 'kaymaklı dondurma' yı anladım, bu ne beya; bi ezogelin çorbası üstüne karnıyarık pilav yapaydınız ohh miss; yatak mataklı yemek mi olur; bak şimdi yatak deyince aklıma düştü; arayım da yoğunbakımda yatak açıldıysa servisteki hastamı indirsinler...

Gökhan:-Canan hocam siz nasıl buldunuz menüyü?

C:-Valla ben iyi buldum, beyaz et, levrek çok yararlı, iyi bi seçim. Mantar tereyağında kavrulup krema yerine zeytinyağ kullanılıp tatlı da yumurtanın sarısıyla yapılsa, biliyosunuz yumurtanın beyazını önermiyoruz; üstüne de tereyağlı çay ile sindirim tamamlanırsa, süper olur. Ben bu mevsimde kesinlikle balık önermiyorum, kelle paça ise dört mevsim tüketilmelidir...

G:-Efendim iki dakika önce balık önerdiniz, şimdi yemeyin derken?

C:-Tıp durağan değildir beyfendi bakın şu an tıp ilerliyor, aha ilerlediii, yeni bi bilgi, hergün 8 yumurtanın beyazını, protein kaynağı olarak öneriyoruz, sarısından uzak durulmalı; tereyağ yerine de saf zeytinyağı yenmeli; demir emilimi bozulmasın diye de tereyağlı çayı içmeden, saç köklerine masajla kafa derisine emdirilirse çok yararlı olduğuyla ilgili şu an bir bilgi ulaştı elime, yaanii naapıyoruuz çayı içmiyoruuz, saçımıza sürüyoruz efenim?!?

A:-Ben son derece karizmatik, 'hangi kameraya profil vereyim?,' vizyon sahibi bir cerrah olarak menüyü çok beğendim, yalnızca ıspanak yerine avokado yatağında pişen levreğin yanına meze olarak suşi seçilebilirdi diye düşünüyorum.

F:-Tööbee, ananızın evinde de suşiyle mi büyüdünüz ayol! Hastanede ara sıcak neyimi bırak, ameliyat arasında sıcak bir çorba denk gelince sevinçten ağlamışlığım var. Bu arada çorbamızı içtik, ekşi elma ne alaka bilmiyom ama sıcak olduğu için biyendim, nöbet çıkışıyım ana yemek gelene kadar şuraya iki dakka kıvrılıp uyusam mı acaba?

C:-Soğan biliyosunuz son derece C vitaminli olup çok yararlıdır, öneriyoruz. Pişmiş soğan ise kanserojen, şu anda literatürde yayınlandı, soğan çok zararlıdır kesinlikle önermiyoruz. Bu çorba ekşi elmayı billurla dengeleyip 'elmalı billur çorbası' şeklinde pişirilseydi ben şahsen çok önerirdim, her gün bir billur, tavada tereyağında çevrilip yenmeli... Bilmeyen seyircilerimiz için billur, koç un yumurtası, testis dediğimiz kısmıdır.

T:-Ayyyy abla naaaptın yaaa, bir ürolog olarak her gün hastanede görüp tamir ettiğimiz ekmek kapımızı, bi de eve gelip tavada çevirip mi yiycez ıyyygk, içim geçti be... Akşama kadar beyni açıp mıncıklayan beyin cerrahına, akşam önüne limon sık ye diye beyin salatası konur mu yaa?!?

F:-Bu arada spiker bey siz daha önce hiç ameliyat oldunuz mu, çeneniz çok küçük akciğerinize tüp sokmak zor olur gibi geldi bana, şu tuzluğu uzatır mısınız?

A:-Aaaa evet ben de burnunda eğrilik görüyorum, septum deviasyonu var bence, ameliyat olursa dikkat etmek lazım entubasyon açısından...

Skleralar sarı gibi, alkolle aranız nasıl Gökhan bey?

G:-Ne diyosunuz yaa, çok mu kötü durumdayım ki?! Sarı mı, karaciğerinde yağlanma var demişlerdi zaten!

C:-Karaciğer yağlanması için her gün bir avuç kurutulmuş kurbağa bacağı öneriyoooz, şaka şaka önermiyom bişey, valla hergün televizyonda ayrı bişey önermekten bıktım zati, zıkkımın kökünü yiyin bence!

T:-Levreğin kılçığında eğrilik var farkettiniz mi, genetik mutasyon işte hep bunlar; GDO'lu gıda yemekten kanser yaş ortalaması çok küçüldü; yeni doğmuş çocuğun kordon kanında bile pestisit saptanıyosa artık, durum vahim demektir, herkes hasta, günde 100 hasta bakıyorum poliklinikte, her hastaya düşen süre 5 dakika bile değilken, bizden 5 dakikada muayene, teşhis, tedavi üstüne güleryüz isteniyo; süpermeni koy polikliniğe, süper güçleri olsa; bir günde kaçmazsa şerefsizim; neyse, sürahiyi uzatır mısınız?

H:-Gökhan bey iyi misiniz? Sanki biraz renginiz kaçtı gibi, soğuk soğuk da terliyo gibisiniz kardiyolojik kontrolü ne zaman yaptırdınız ki??

Gökhan: Kameraaa kesin yayınıı, ay çok sıcak burası, bişeyler oldu bana, gözüm sarı mı, yüzüm beyaz mı, ne iştah kaldı ne moral yaa, bi daha doktorla yemek programı filan yapmam, bu nasıl bi hayat adamlar işi işte bırakamaz ki, evde, sofrada heryerde her an hasta, hastalık... Sinirim bozuldu valla...

C: Sinir bozukluğuna her gün bir avuç afrika menekşesi tohumu öneriyom ama nerden bulunur bilmiyom, öneriyom ben sadece...