09/06/2019
1068

İSTESEM DOKTOR OLURDUM FACE GRUBU

-Yemin ederim bu doktorlar hiçbişey bilmiyo, küstah, kendilerini bişey sanan insanlar bunlar!

Sabah aile hekimine gittim; kış gelmeden kışa hazırlık ilaçlarımı yazdırıyım diye antübüyootik, vitaaamin, macecik neyim! Tam çıkarken üst kat Hasibe teyzenin de alıncak ilaçları varmış, liste verdi kadınceyiz, 'bu soğukta çıkmıyım alıver' dedi, tabi dedim hayrım ossun, yazdırırım tabi, dedim.

Doktora söyledim ay bi afra bi tafra, kışlık turşu malzemesi alır gibi kışlık ilaç mı alınırmış; antübüyotik öyle kullanılmazmış, mış mış da muş muş, gudubeeet, sevimsiizz! Hasibe teyzenin ilaçlarını uzattım ‘geç soyun, makattan muayne yapcam’ dedi. Ben şaşırınca da ‘Hasibe teyzenin hemoroid ilacını sen yazdırıyosan muayneyi de sana yapiyim, tuhaf olan ne ki?’ filan diyoo, en sonunda sinirlendim; döndüm ‘bana bak seni oraya çıkartan bizsek indirmeyi de biliriz’ dedim! 'Ay ne alakası var; çalıştım, kazandım, okudum, doktor oldum; sen o lafları akşama kadar izlediğin kadın programlarında çıkanlara filan söyliycen, yanlış anlamışsın sen olayı' filan diyo gülerek! Doktor olmuş ama insan olamamış kadın; haksız mıyım, kendilerini bişey sanıp, bizi aşağılıyolar bikerem hıh!

-Ay evet yaaa... Ben bugün yaşadıklarımı anlatıyım, oha filan olursunuz yaaane! Bugün kadın doğumcudan randevu almıştım rutin kontrollerim için. Tam da sauna-masaj-cilt bakımı randevumla çakışmasın mııııı; ay ben şok, şok! Ama harbi zeki bi kadın olduğumdan aşkitoma sabah dedim ki ‘bööyle böyle, benim saunaya gitmem lazım; sen git, ordaki kadın doğumcuya söyle, sürüntüyü senin uygun bi yerinden alsın, sabaha kadar onun giremediği yerlere sen girdin sonuçta, öyle di mi yaaane? Patoloci için de bi tükürürsün incelesinler vacinal yayma niyetine, niye olmasııın, hadii!’, aşkitoma da mantıklı geldi; gitmiş söylemiş. Kadın doktor, işi yokuşa sürcek ya, hiç olur muymuş, inanmıyomuşş muşş; tabe nerdee o zeka sende bunu akıl etcek?; lisede teşekkür almıştım bi kere, istesem doktor olurdum da istemedim. Ama benim adım Verengül'se, o kadını şikayet hattına söylemezseem ben neyim?, göstercem gününüüüü, haksız mıyım yaaa?!?

-Bunlar var yaaa, para için herşeyi yapar. İlaç firmalarıynan anlaşmışlar aşıyı onun için yaptırıyolarmış. Aslında Amarika'da filan artık aşı zararlı diye kendi bebelerine yapmadıkları aşıları buraya gönderiyolarmış. Aşı ya kudurtuyomuş, ya sakat bırakıyomuş, amman diyim bu tuzağa düşmeyin cahil olmayın aşı yaptırtmayın; doktor kendi çocuğuna yaptırsın da görelim hıh, bitek onlar akıllı sankim!

Bu garip muhabbetleri kendi arasında çevirenlerin hergün yüzlercesini görüyoruz; ben artık hiç sinirlenmiyorum. Çocuklara zarar vercek veya doktora hakaret içeren bi durum yoksa bırakın, bizi beğenmesinler, birbirlerine verdikleri akıllar ve reçetelerle doğal seleksiyona uğrayıp yokolup gitsin bu cahil cühelalar; çok çok amin!