09/06/2019
917

MANKENLER DOKTOR OLURSA

Yapılan deneysel bir çalışmada; ismi Yalasâna, Soksânâ gibi yaptığı işle uyumlu olup; kendi ülkesinde bi bok olamayan, ülkemize gelip her program, dizi, film, reklamda oynayıp; modacı, yaşam koçu, aşçı, sunucu herbişey, nam-ı diğer ‘herbokolog’ olan hatunlardan tekine, bir haftalığına doktorluk yaptırılmış. Bakalım 1 hafta sonra neler değişmiş manken kızımızın hayatında?

-Günaşırı nöbet, yorgunluk, uykusuzluk ve stresten gözaltı morlukları, şişlikleri oluşmuş.

-Her an koşturup ayakta durmaktan ayacıkları şişmiş, selülit masajına alışan bacakları, pediküre alışkın minnoş ayakları feleğini şaşırmış.

-Pudralı eldiven ve batikonla yıkamaktan hassas elleri, İsveçli balıkçıların eline dönmüş, zâti steril olması için tırnak filan hak getire! Eskiden bi saat tırnak üstünde ojeyle yaptırdığı taşlı süslemeler yerini, kısacık kesilmiş, manikürsüzlükten her yanı yara bere içinde kalmış, tırnak denmiycek keratin kalıntılarına bırakmış.

-Günde bikaç saati kuaförde bakım ve fönle geçen o güzel saçları, vakit bulup duşa girebilirse sevinir hale gelmiş. Âhenkle danseden o saçlar boneye de girip yapışınca artık dansetmek şöyle dursun, utançtan boneden çıkamıycak, zavallı püskül demetçikleri hâlini almış.

-Vakit bulursa bulduğu o güzel, dengeli, nefis!! hastane yemeklerini yemekten midesi şaşmış, barsakları taşmış.

-Her an hastalık, hasta yakını, ölüm, stres derken çok hassas bünyesi çökmüş, depresyona girmiş; artık Kuzey Buz Denizi'ndeki balinalar dışında üzülecek 'dünya ve memleket gerçeklerinin' de olduğunun farkına varmış.

-Nöbet, nöbet çıkışı, çocuklar, ev, ev işi derken giydiği kombinler şaşmış, gün gelmiş skinny jean in altına stiletto yerine asker botu giymiş, o kaaa umrunda diilmiş artık hayat!

Bir hafta sonra hayatına döndüğünde fiziksel olarak belki bakım ve makyajla eski haline dönmüş ama ruhu asla eskisi gibi olmamış. Hayatında ilk defa insanların, onun vücuduna bakmak yerine gözünün içine bakıp; ağzından çıkanlarla şifa, elleri ve becerisiyle hayat veriyor olma duygusunu hiç yaşayamayacak olmak mıymış onu etkileyen?? Tabi ki hayır! Beyni eski haline döndüğü için, yıpranan saçlarına ve nesli tükenen komodo ejderlerine üzülüyormuş!

Evet işimiz çok zor, yorucu ama biz herşeyi başarırız! Kendimizi bırakmayız, bakarız, nasıl olsa uyumuyoruz 10 dakika daha az uyur makyajımızı da yaparız, 'savaşçı doktor kadınlar' olarak savaş boyasız çıkmayız, tüm Yalasâna Soksâna'ları da cebimizden çıkarırız bikerem hıh!