09/06/2019
1013

SİBERKONDRİA

Vücuttaki küçük bir belirtinin abartılarak ve daima internetten araştırılması durumuna 'internetten araştırma hastalığı' yani 'siberkondria' denir.

Bu durum, tüm hekimlerin yaka silktiği, bi çeşit manyaklık hâlidir. Ben şahsen cahil, tevekkülcü, 'ne gerekiyosa yapın'cı hastaları her zaman; biraz eğitimli ama her şeyi bildiğini sanan netten açıp öğrendiği birkaç cümleyi size satıp kendini işin uzmanı ilan eden yüzünde 'Ben de senin gibi okudum, bana kül yutturamazsın!' bakışı olan hastalara tercih etmişimdir.

Sibercondriak insanlar genelde asosyal, bi uğraşı olmayan, zamanının çoğunu internet başında geçiren, o dünya içinde yokolup okudukları, hastalık dahil her türlü bilginin içinde kendinden bişeyler bulan tiplerdir.

Başı ağrıyosa bu kadar bilgisayara bakmaktan değil tabi 'beynindeki tümördendir' ki okuduğu kadarıyla bilgisayar, televizyon, Wi-Fi zaten kanser yapmaktadır. Okur, kendini dinler, beyin tümörünün bulgularını kendinde arar, bulur, emin olur, artık doktora gidip teşhisinin doğruluğuna onu ikna etme, kabul etmezse de onu aşağılama hatta ne yazık ki darp etme zamanı gelmiştir. Doktor MR veya CT ye gerek görmediyse zaten baştan kaybeder, hemmen gelsin diğer doktor! Ne yazık ki %90 cinsiyeti 'kadın' olan bu hasta grubu tetkik sonuçları çıkana kadar varsa evdeki kocanın burnundan getirir, kendileri genelde olmasa da kocaları istedikleri sonuca ulaşır: kanser olur zavallılar!

Doktor gezmek, elde ettikleri bilgilerle onları aydınlatmak hatta dışarda beklerken diğer muayene olacak hastaların anamnezlerini alıp onlara da son derece kendinden emin şekilde teşhis ve ilaç önerileri ile seminer vermek; bu tiplerin hayatlarındaki en büyük sosyalliktir:

Başağrısı... Tümör, enseden geliyosa tansiyon

Sol kol ağrısı... Kalp krizi

Deride leke... Cilt kanseri

Öksürük... Akciğer kanseri

Hazımsızlık... Mikroplu ülser

Diz ağrısı... Romatizma dır tabi ki!

Daha medyatik ruhluysa:

Gözün seyirdi... MS (Safiye Soyman’ın oğlunun hastalığı)

Başdönmesi... Beyinde baloncuk var (Ebru Gündeş'inkinden)

Baygınlık... Tek gözün toprağa bakıyo, üç günlük ömür kalma hastalığı.... gibi

Size tavsiyem bu tarz hastaları görünce:

Ya ölü taklidi yapın ya da yüzünüzde onun görmek istediği 'yazıııık' bakışıyla gerekli tetkik sonrası çok araştırılması gereken bi hastalığa sahip olduğunu, sizin tam çözemediğinizi başka doktorlara gitmesi gerektiğini söyleyip onu mutlu ederek ondan kurtulun; asla bişeyi olmadığına ikna etmeye çalışmayın! Doğrusu psikiyatri konsültasyonu olsa da bu gruba semptomlarının 'psikolojik' olduğunu söylemek, onlara hakaretten ağır gelir.

Başka bi hekim arkadaşınızı da yakacaksınız ama o zâti siz yollamasanız da doktor doktor gezecektir, en azından siz 'iyi doktor' o da 'araştırılacak mutlu hasta olur', benden söylemesi...