15/06/2019
1040

40 YIL ÖĞRETİLERİ-4

'Aman büyük konuşma, başına gelir!’.

Bu konunun önemini, intörnken 'ayyyy anestezi mi, yazık her an kapalı, giyim-kuşam, süslenmek yok, hiç bana göre değil, ben öyle yeşilleri giyip ninja kaplumbağa gibi dolaşamam ortadaaa' deyip anesteziyi kazandığım gün anlamıştım.

Musibetlerden ders çıkarabilen bi kızçe olarak çevremdekilere hep 'ammaan didim, büyük lokma yiyin, tıkıştırın ağzınıza, gömün kebapları tatlıları didim ama büyük konuşmayın didim, vallaha da başınıza gelir' didim mi didim!

'Hayatta şişman erkekle evlenmem' diyen arkadaşımın düğününe gittim, damat gıda müyendisiymiş yeminlen dünya üzerindeki tüm gıdaları yiyerek müyendis olmuş, en son gördüğümde nikah şekerlerini dağıtmaya kıyamamış oturmuş kendi yiyodu!

'Hayatta çocuğuma televizyon izletmem' diyen kuzenimin kızı adının 'Niloya' olduğunu sanıyor, kuzenim oğlunun da günde 8 saatini tabletle geçirmesinden yakınıyodu.Ve daha nice 'konuşma-başa gelme' hikayesi anlatabilirim sizlere.

Peki bunun mekanizması nedir?

'Hayat' bizim önümüze seçenekler sunar, aklına-fikrine göre yaptığın seçimlerle 'kendi kaderini kendin yaratırsın'. Bu arada hayat her an izler seni; yaptığın bi yanlışı hiç affetmez, eninde sonunda verir cezanı! İyilik mi yaptın, günümüz çıkar dünyasında 'hiçbir iyilik cezasız kalmaz' gibi görünse de uzun vadede iyilik ve güzellik verir sana hayat... 'Büyük konuşup kibirli olan'a da gıcık olan hayat, pusuda yatar; 'Ben bunu assla yapmaaam!!' diyenlerin 'nahh yapmazsın' diye sırf ibneliğine, başına verir. Burdaki ibneliğin bilimsel açıklaması, korkularımızın evrene yaydığı enerjinin bize geri dönüşü olarak tanımlanmakta ama bence ben daha net anlattım konuyu...

O yüzden, aman büyük konuşurken dikkat edin. Bakın büyük konuşuyorum:

-Yıllar geçtikçe buruşurum asssla bakımlı, taş gibi yaşlılardan olmam!

- Hayatta oğluşlarımı evlendirip torun bakmam!

- Hayatta emekli olup, dünyayı gezip keyif sürmem, hayaaat duy bakiiim ahanda büyük konuştuum, dinimiz aşırı amin...