15/06/2019
1742

40 YIL ÖĞRETİLERİ-5

‘Hadsizlere haddini bildirmezsen, onların egosu, seninse sinirin tavan yapar; hakedene haddini bildirmelisin!’

Geçenlerde yine mecburiyetten katıldığım bi ortamda, koca parası yiyen, herşeyi bildiğini sanıp ağzını geydirerek saçmalayan herbokolog bi hatun vardı. Gitgide artan tarzda beni çileden çıkardı, herkesten çok herşeyi bilir garip konuşmaları kafamı şişirdi. ‘Ayyy kızlaar var yaaaa, baktım hergün gez-toz-alışveriş-spor nereye kadar dediiiim, zevkine ‘gastronomi kursu’na başladım, var yaaa efsaanee yemekler, dünya mutfağı süper gerçekteen, sonra da benimki, aşkım seç dedi hangi dünya mutfağı istersen onun restoranını açarım sana dediiiiii!’ tarzında bi XX, ameliyattan yeni çıkmışım yorgunum zâti, hislerimi siz anlayın artık.

Önce önemsemedim ama hatun az sonra benim alanıma da zıpladı. Karın ağrısı çekip tetkikleri yapılan bi başkasına ‘ay onun göbeği düşmüştür yaa, annemde de olmuştu, korseyle geçer’ deyince, ‘Ayy bu göbek düşmesi nedir yaa, 20 yıl tıp okudum, biz çözemedik. Misal çok kullanılıp düşüyosa, senin de her konuda bu kadar konuşup çeneni kullanınca çenenin düşmesi lazım Başak, ay ilahi, sen çok yaşa, çok yaşa ki bilimin ulaşamadığı yerler senin gibilerle aydınlansın aahahaha, göbek düşmesiii ahahhaaha!!’. Benim bilinçli iğrenç kahkahalarımdan sonra umarım artık Başak, uzmanının yanında ahkâm keserken bi daha düşünür!

Cahil cesareti, para küstahlığı ile birleşip ahkâm kesenlere haddi bildirilmeli ki herkesin yanında her konuda zırvalarken, acık düşünüp çekinsinler öyle di mi ama?

40 yıl sonunda kesin kararım şu ki, ayıp olmasın diye sustukça, susmanızın asaletten olduğunu anlamayacak bu tiplere hadleri bildirilmeli. Kendinize olan saygıdan yapın bunu, lütfen, horgörün aşağılayın demiyorum tabi de bu kadar akıllı, çalışkan, zeki, donanımlı bi insan olucam diye ömrünüzü verip, üç kuruşluk aklıyla sizden çok bildiğini sananlara haddini bildirmemek kişiliğinize yaptığınız bi haksızlıktır!