14/06/2019
1927

COOL OLMAK

Nedir cool olmak? Yaşam tarzı ossun, giyim-kuşam-hâl-tavır ossun dünyayı .ikine takmıyomuşçasına bi ruh hali ile gezip, gizemli olmak suretiynen ilgi çekip, ulaşılmaz olmanın da çekiciliğiyle her dem hayranlık uyandırabilen insanlara 'cool' denir.

İnsanoğlunun aslında 'merak' ve 'kaçanı kovalama, ilgi duyma' duygularının pozitif kazanımıdır, belki de asosyal insanların da hayatta kalabilmesi için yine insanoğlu tarafından yaratılmış özel bir ruh halidir. Peki nasıl cool olunur?

Öncelikle gizemli olacaksın, sosyal, her ortamda her kişiyle hemen iletişim kurup içli-dışlı olmak hatalıdır. Böyle kişiler özellikle Türk insanlarınca çok kısa sürede saygılarını kaybedip, hızla döte parmak moduna geçildiğini görürler. Ne kadar soğuk, mesafeli isen insanlar seni o kadar saygıdeğer bulurlar, bi de üstüne gizemli davranırsan senden ulaşılmazı yoktur!

Cool olmak aslında bir yaşam şeklidir. Suratında her an tek kaş havada, kendine güvenli bi hava olmalı, küçük dağları ben yarattım edasıyla girmelisin bi ortama. Ne kadar kimseyle selamlaşmadan, hayatı iplemez tarzda davranırsan o kadar başarılı cool olursun. 'Bu dünyada en önemli kişi benim, sizin benim hakkımdaki düşüncelerinizin asla önemi yoktur, o yüzden istediğimi giyer-yer-içer, toplumun koyduğu kurallara da asla uymam, toplum bana uysun' modunda yaşarsanız, herkes de sizi 'önemli' zanneder.

Çok sevdiğim bi sözdür: İnsanlar buğday başaklarına benzerler, boş ken dimdiktirler, doldukça başları öne eğilir. Aslında 'mütevazi' olmakla ilgili bi yazım olacak ama yeri gelmişken bu cool olma vasfının aslında mütevaziliğin de zıt kutbunda olduğunu hatırlatıyım. Sen hangi ortamda kendini 'biliyormuş' gibi satarsan, o işin uzmanları bile karşında önünü ilikler.

'Satış' çok önemlidir. Bir konuda ne kadar kafanı öne eğersen, günümüzdeki hadsiz, bulunduğu mevkiye hak ederek gelmemiş insanlar, senin üstüne basıp çıkmaya çalışırlar. Her ortamda dimdik, ben her konuya hakimim tavrındaysan eğer, orduların komutanı da sen olursun. Bizim akademik ortamımızda da bu durumun yüzlerce örneğini görmekteyiz.

Cool isen, makyajın kaç kat fondöten, pudra, hafif rimel, allık, dudak rengi rujla, tam teşekkülü de olsa, bu durumu çaktırmamalıdır. Çünkü sen kimseyi iplemediğin için abartılı bir makyajın da olmamalıdır!

Kıyafetlerin 'ben her mevsim yazlık kışlık ne istersem karıştırıp giyerim, kimseyi de ilgilendirmez' tarzında olmalıdır. Mesela yazın bi şort, üstüne tişört-mont, kafanda örgü bi bere; kışın şort üstüne babanın kazağını giymişcesine size üç beden büyük bi kazak altta asker botların, herhâlukarda çapraz kocaman postacı çantan, yüzünün üçte ikisini kaplayan gözlüğün ve kulağında da kulaklıkla, ahanda sen coolsun! Mesela Athena Gökhan, stüdyo sıcağında kapşonlu palto giyer, kafasına bere, kıçına mont bağlar; aynı şekilde köyün kahvesine gelene 'mahallenin delisi' denir ama o giyince 'ne cool adam' olur!

Cool insanların hiçbir tepkisi belirgin değildir. Yani öyle ağzını ayırarak ayılar gibi gülmez, gülümser, sonra içinde gizlice saklayıp eve gidince kahkahasını atar, çok ağlamaz, çok heyecanlanmaz, hep tepkisiz, yüzünde 'poker face' ifadesi vardır ki şu anda botoksu yüzüne basan yüzlerce insan, istemese de cool dolaşmaktadır!

İnsanların yüzüne aşağılar tarzda, yüzünde 'tikerim dünyasını da sizi de' ifadesiyle bakar, gözünü asla senden önce kaçırmaz ama asla kimseyle de yüz göz olmaz.

Yazılarda da cool olunabilir mesela cool olmak için durumunu kısa, anlamsız, gizemli şekilde güncellemen gerekir. Örneğin:

Durum: Tayland özlemi ( Sanki Tayland'a her an gidip gelmiş, konuya hakim, artık özlem moduna geçmiş gibi...)

I pati (hayvanseverim demekten çok daha etkili)

Mesajlarda asla noktalama işareti kullanma yine düz ayrıntısız ol şuan yazdığım gibi

Cümle aralarında 'alamancı' gibi 'nası diyoğsunuz' havasında asla diil ama sanki batı kültürünü rutin kullanıyormuşcasına, yabancı kelimeler kullanmalıdır. Örn: Bizim Peder geldi, oğluma lego city almış, evdekilerle pişti olunca çocuk bağırdı, ‘bizimki terrible two yaşıyo, takma' deyince adam rahatladı!

Bu tarz bir hayat yaşarken herkes suşiyle fotosunu yayınladığında, senin, kafanda bere ve yüzünde koca gözlüğünle, kurufasulye-pilav yerkenki fotoğrafın, ‘ayın cool u’ haline de getirebilir seni; yani bu çok ince çizgisi olan bi mevzudur aslında!

Yani benim gibi hayatı boyunca, her ortamda, her çeşit insanla iletişim kurup sohbeti, yaşayan tüm canlıları seven, ağzını ayırarak gülen, sinemadan hüngürdeyerek çıkan, kokoş giyinip full makyaj dolanan, sevdiği insanlara 'kurban olan', üzülünce bağdaş kurup zılgıtlı ağıt çeken bi kişi cool olamaz, ama hayatın her anından zevk alan Allah'ın mutlu bi 'kulu' olabilir, seçim sizin!..