14/06/2019
1077

MODA

Moda denilen kavram özellikle kadınların her dem hayatına burnunu sokan, tükettiren, eleştirten garip bi akım olmuştur, denişik yönleriyle irdelenmesi gerekir:

-Moda tâkib edilesi bişey midir, zorunlu mudur, bi kadın kendine yakışan 5 sezon öncesinin modasına göre giyinse, çok yakışsa da 'demode' olur mu? Yoksa ona da bi ad uydurup 'benim tarzım vintıııc' gibi havalı isimlerle yutturulabilinir mi?

-Örneğin neden stiletto içine kısa file çorap biz giysek 'ıyyghh iiğreenç!!' oluyo da, manken Soksâna veya şarkıcı Yalasâna giyince 'çok tarzz, oovv gerçekten çok cool' oluyo ki?

-Kadının kendine güvenip 'vücuduyla barışık olması' doğru mudur? Kilolu bi kadın, tayt üstü kısa tişört giymiş ve mutluysa 'aferin bak hiç çevreyi takmıyo, ne isterse giyiyo?' mudur yoksa 'ayghh hiç mi aynaya bakmadın be abla, resmen görüntü kirliliği!' midir?

-Moda insanın kendine yakışanı giymesi; oysa ki asıl önemli olan, gerektiği anlarda, kendine yakıştığı şekilde, hakedene 'giydirmesi' midir?

-'Asla giymem' dediğiniz şeyleri, herkeste görüp, alışıp, ısınıp giydiğiniz olmadı mı? Siz mi döneksiniz, moda kadının kişiliğini yokeden bişey olabilir mi ki aceba?

-'İnsanın giydiği şeyi ruhen, geçmişiyle, kültürüyle taşıyabilmesi' denen bişey, sizce de yok mudur?

Pazardan giyinse de asil duran; en pahalı markaları da giyse asla ruhundaki sünepeyi öldüremeyip o markanın kalitesini öldürenler yok mudur?

-Marka diye maaşı bi çantaya gömmek, 'kime ne canım, kazandığımı istediğim gibi harcarım' mıdır, yoksa 'bi çantaya bi ailenin 3 aylık maaşı verilir mi ayol, yazııık' mıdır?

-Bişeyi giydiysen, yürüyüşün, duruşun, makyajın saçınla bi bütün olarak davranmak gerekmez mi? Mini etek giyip çekiştiren ya da üstünde duramayacağı topuklularla acı çeken, endişeli bi suratla dolaşıp her oturduğunda ayakkabısını çıkarıp rahatlamaya çalışanların ağzının ortasına kürekle vurmak câiz midir?

-Moda şeytanî bişeydir ve şeytan ayrıntıda gizlidir, öyle değil mi? Yoksa harika bi elbise, taktığın bi takıyla ya da şık bi takım, yaptığın bi makyajla nasıl bi anda böyle yok olup gidebilir ki?

-Önemli olan 'rahatlık' mıdır? Misâl 'doktoruz ve hep ayaktayız hastaneye en rahat halimizle gitmeliyiz' midir yoksa 'doktor hatunun bi vizyonu olmalı, rahat da olsa şık olmalı' mıdır??

Bu sorular uzar gider ama moda işi, bunların hepsi de cevaplansa kara delik gibidir, beklemediğin bi anda seni içine çeker, dünya ve kadın vârolduğu sürece moda hep olacaktır...