16/06/2019
1229

OLAN, OLMASI GEREKEN, BİZDE SÖYLENEN

Çocuklarımıza hitap şeklimiz onların kişilik kazanmasını, hayattaki duruşunu, kendilerine güvenlerini, kısacası tüm psikolocilerini etkiliyormuş. Çocuk psikiyatristlerimizin affına sığınarak bununla ilgili öğrendiklerimi, kendi yorumlarımla paylaşmak istiyorum:

 

-Aşkım, sevgilim değil 'BEBEĞİM'... Bizde olan... 'Aslanım, koçum, paşam, prensesim, pipilim, şehzadem, bi de sebebini hiç anlamadığım şekilde annem, babam, teyzem, amcam vs'. Çocuğuna 'annem' diyenler, bunu hangi ruh haliyle söylerler, ben çözemedim. 

 

-Dur ben yaparım değil 'DENEMEK İSTER MİSİN?'... Bizde olan... 'Çekil git yine ağzına yüzüne bulaştırcan, ayağıma dolanma vallaha da zumzuğu yirsin!'.

 

-Hayır asla değil 'YAPMAMALISIN ÇÜNKÜ... Bizde olan... 'Hele bi yap bak neler oluyo, çıldırtma beni, babana da söyliycem akşama, bıktım senden!'.

 

-İzin vermiyorum değil 'BUNU ŞU SEBEPTEN DOĞRU BULMUYORUM'... Bizde olan... 'Allahın cezası asssla izin vermiyom, yeminlen sütümü helâl etmem, bunu yapman için ölümü çiğnemen gerek!'

 

-Git babana sor değil 'BABANLA KONUŞUP KARARIMIZI SANA BİLDİRECEĞİZ'... Bizde olan... 'Valla ben hiiiç karışmam, git babana sor, gör gününü, baban sana nah izin verir, git, hadisene gitsene babana!'.

 

-Yapma düşersin değil 'DİKKATLİ OLURSAN BAŞARABİLİRSİN'... Bizde olan... 'Oğlum beni çıldırtma, in ordan, in bak yine düşcen, beynin patlıycak, babası kılıklı inatttt, seni doğurcağıma taş doğuraydım!'.

 

-Ne bileyim ben değil 'BİLMİYORUM AMA ÖĞRENİP SENİNLE PAYLAŞICAM'... Bizde olan... Sabahtan beri car car car herşeyi sordun, kafamı şişirdin yeminlen; ne biliyim lan ben kara delik bizi de yutar mı, keşke zamanında benim kara deliğim babanı yutmayaydı da sen doğmayaydın, teyyellaam!'.

 

-Ne meraklısın değil 'BEN DE MERAK ETTİM BİRLİKTE ÖĞRENELİM Mİ?'... Bizde olan... 'Ay töbeler ossun bu kız ayynı meraklı kayınvalideme çekmiş, tüh vallaha aynı Safiye kılıklı her lafa karışan, sinsiii, vah ki ne vah, sus kız ayıp, herşey merak edilmez öyle, yiycen terliği kafana şimdik!'.

 

-Kalk şu televizyonun başından değil 'HADİ GEL BİRLİKTE OYUN OYNAYALIM'... Bizde olan... 'Resmen tv karşısında mala döndün, şu bakışlara bak! Bak karşı komşunun oğlu sınavda 850 Türkiye birincisinin teki oldu, sen öyle televizyon seyret, bi bok olmaz senden!'.

 

-Yat uyu artık değil 'UYKU SAATİMİZ GELMİŞ SANIRIM'... Bizde olan... 'Kız çıldırtma beni yat zıbar artık, öööyle elinde tablet gece yarılarına kadar, resmen bağımlı oldun! Of ne günahım vardı da seni doğurdum, bugün onu bunu layklayan, yarın ele ayağa düşer layiğını bulur, noolcek!'.

 

-Çabuk topla oyuncaklarını değil 'ÖNCE ARABALARINI MI TOPLAMAK İSTERSİN, LEGOLARINI MI'... Bizde olan... 'Lan oğlum yine sıçmışın ortalığa oyun oynıycam diye, akşama kadar çalış, gel evde çalış, bu neyaaa, ölüp gitcem kalcaksın babanla, çok ararsın köle anneni çoook!'.

 

-Yeter ki ağlama değil 'AĞLAMAN FİKRİMİ DEĞİŞTİRMİYECEK'... Bizde olan... 'Kız sus zırlama beynime sıçtın yeminle vik vik vik, al tamam o gofreti, yeter ki kes sesini, üff yaaa yeminlen dağlara kaçasım var senin zırlaklığın yüzünden!'.

 

-Mehmet amcana hoşgeldin desene değil 'MİSAFİRE HOŞGELDİN DEMELİYİZ, HOŞGELDİN MEHMET AMCA'... Bizde olan... 'Kızım Mehmet amcanı görmedin mi, ay bu yeni nesil beş para etmez yaa Mehmet amcası, biz böyle miydik, kızım bak beni çıldırtma bacak bacak üstüne atma ayıp, kusura bakmayın nolur!'.

 

-Hastayım rahat dur biraz değil, 'BİRAZ BAŞIM AĞRIYOR, SESSİZ OLARAK BANA YARDIM EDER MİSİN?... Bizde olan... 'Yeminlen beni üzeee üze kanser ettiniz, hastayım bak gözümü açamıyom vallaha bayılcam şimdi, öldürcen beni sen, ölümüm senin elinden olcek kesin!'.

 

-Bunu sen mi yaptın değil 'BUNU KİMİN YAPTIĞI HAKKINDA Bİ FİKRİN VAR MI?'... Bizde olan... 'Laaaan, bunu senin yaptığını biliyom, babababa yalan söylüyo bi de, Allah cezanı verecek, öbür dünyada yalancılar cayır cayır yanacak, her işin yalan dolan yanacaksın sen de!'.

 

-Yalan söyleme değil, 'DOĞRUYU SÖYLE'... Bizde olan... 'Resmen yüzünden belli yalan söylediğin, bıktım senin yalancılığından, yemin etme, taş olacan vallaha, yalancı noolcak, bana artık yutturamazsın bunları!'.

 

Ay yeminlen bizde olanı yazarken bile kendimden tiskindim, bu neslin mutsuz, doyumsuz, sorumsuz, hırçın olmasında biz ebeveynlerin suçu yok mu sizce de? Evet düşününce sinir ânında olması gerekeni tane tane söylerken bana bi gülme gelebilir, acık abartı sakin olabilir ama belli basit ayrıntılara da dikkat etmek şart!