13/06/2019
926

ÖZEL İNANÇLARIM

İnsanların kendilerince hayır ya da şer damgası vurdukları bazı inançları vardır. Bazı şeyler uğur getirir, bazı şeylerse uğursuzdur. Misal; rengi siyah bi kedi önünden mi geçti, sıçtın, o siyah pigmentin kedideki mevcudiyeti nedense senin hayatını tepetaklak edebilir?!

Şincik benim bu şans veya şanssızlık getirdiğine inandığım şeylere ‘bâtıl’ deyip inançlarımı aşağılamak istemem, aşağılayanı da sevmem hatta gerekirse bâtıl diyeni ıslak odunlan döverim o kaa hassas olduğum bi konudur; tüm inançlarımın oluşumunda bi yaşanmışlık, deneyimlenmişlik, .öte girmişlik, burnundan gelmişlik veya eteği zil çalmışlık vardır. Neyyyyyse (y uzun se kısa lütfen) gelelim inançlarıma:

-Soğan doğrarken arkamdan timsah geçerse o soğanı doğramam, kaçarım, net inancımdır, böylesi bi durumda soğan doğranırsa timsah götünüzü yir!

-Sabah rimel sürdüğüm anda hapşurup gözçevrem simsiyah kafatabanı kırığı gibi olursa o gün kesin benim için hayat, bi ibnelik peşindedir. O gün işe gitmem, gerekirse aile hekimime gidip durumun önemini anlatır, rapor ister, vermezse tehditler savurarak ordan ayrılırım.

-Oğluşlarım ‘anneciiim biz seni çook seviyoruuz biliyosun di miiii?’ diye boynuma sarılınca bi ürküntü gelir, kessin bi bok yenmiş olup itiraf etceklerdir, herşeye hazır, derin bi nefes alır beklerim.

-Atletimi her zaman önce tek kolu sonra öbürünü çıkarıp hokuuus pokuus yapmak suretiyle alttan çıkarırım, böyle çıkarmadığım bigün hiç unutmam korkunç şeyler olmuştu; kek yapıp fırına attım tam kabarırken elentrikler gitti, süt banyosuylan jakuzi keyfi için plan yaptım, evde 100 şişe süt kalmadığını farkettim o kaaa dehşet 'oha filan yaane' olabilceğiniz şeyler geldi başıma!!

-Sabah arabayla yola çıkıp ilk gördüğüm kadının don izi pantolonundan belli oluyorsa ki bu konuda çok hassas olduğumu bilen bilir, bana gelen sıkıntı-ürküntü karışımı his yağmuru mu çeker bilmem, o gün kesin yağmur yağar. Dikkat ettim ama öyle, nerde don izi, orda yağmur çamur...

Tabi daha çok var da uykum geldi, kalanları da sonra yazarım. Bu arada gün içinde birine bi laf söylemeyi isteyip içimde kaldıysa kessiinn o gece rüyamda dev gibi kaplumkurbağa bana saldırır, korkuyla haykırarak uyanırım. Tüh bugün bak o hasta yakınına konuşcek halim kalmamıştı bişey demedim tööbeler tööbesiii kaplumkurbağa gelcek şimdi rüyamaa; sen koru yaarebbim, dinimiz çok amin...