25/06/2019
1266

RESSAMLAR PART-1

Selamlar sanatsever dostlarım! Yine bomba gibi bi hizmetle karşınızdayım. Geçenlerde sosyal medyada dolanan, ressamları tanıtan bi yazı gördüm ki; yazım tarzından çoğu kişi bana ait sanmış; ben biraz daha genişini yazayım didim. Sanatsal bilgisi olmayan cahil cühelâlarınız bi ortama girince ezik gibi kalmasınlar iki çift laf edebilsinler diye büyük ressamlar ve eserleri hakkında spot bilgiler vermek istedim. Bi resim sergisi, müzayedeye neyim giderseniz, elinizde şarabınız, eserlere uzun uzun bakıp bişeyler söyleyebilin, accuk vizyon sahibi olun beya!

RUBENS: 16. yy ressamı; resimlerinde koca götlü memeli insanlar hâkim. Çoğu resminde bi kimin eli kimin cebinde belli olmayan mâlum parti görüntüsü vardır. Öğrencilerini çalıştırıp resmi yaptırıp iki fırça darbesiyle değiştirip imzasını atarmış; size de şu anki yayınların yapılışı, akademik ortamı hatırlatmadı mı?!? (Resim 1-2)

PİCASSO: 20. yy ressamlarından olup delü manyağın önde gidenidir. 7 yaşında resim öğretmeni babasının desteğiyle resme başlamış, sanata, aşka, kadınlara tutkusuyla dehâ olduğu kabul edilmiştir. İlk başta 'mavi' renk baskındır, sonra pembe 'kübik' eserleri olmuş; eserlerindeki üç harfliler çarpmış gibi gözü alnında tööbe pismillah burnu kulağında portreler yaygındır. Sanat ve üretkenlik ayağına torunu yaşındaki kızlarla sevgili olup çapkınca yaşayıp, mutlu ölmüştür. (Resim 3)

CARAVAGGİO: Rönesans dönemindeki çiçek, böcek, herşey güzel, estetik resimlerin aksine 16. yy sefalet ve gerçeklerini anlatan, karanlık, piskopatça ölümler işlenen, yüzü kendine ait kesik kafalar; kadın mı erkek mi belli olmayan çirkin hatta şaşı portreler, bişey görmüş yeni gelin gibi şaşkın ve dehşet dolu bakışlı çirkin insanları resmeden iç sıkıcı eserler vermiştir. Kendi deyimiyle resme bakan kadınsa erkek, erkekse bir kadın görür. Kilisenin kurallarına aykırı ilk eser veren kural tanımaz bi manyak olarak ki evlerden ırak ossun; Meryem Ana yı resmederken, mezardan kadın cesedi çıkarıp model olarak kullanmıştır. Hapse atılıp çıkınca varoşlarda, saldırgan yaşamına geçmiş; âşık olduğu kadınlar için cinayetler işlemiş; bu hayat içinde yitip gitmiştir. (Resim 4-5)

MONDRİAN: 20. yy kübizm öncülerinden olup; almış eline cetveli çizip kareleri boyamış 'bu ne la?, ben de yaparım bunu' hissiyatı veren eserler bırakmıştır. (Resim 6)

VAN EYCK: 15. yy kadın-erkek yaşlı genç herkes, bazlama suratlı Putin' e benziyosa Eyck'tir, türbanlı Putin, elbiseli Putin, dekolte Putin vs... (Resim 7)

FRANÇOİS BAUCHER: Resmin biyerlerinde, konuyla alakalı, alakasız uçuşan tontiş minnak melekler varsa, Fransua Buşi'dir. (doğru okuyun cahiller, beni dellendirmeyin!) (Resim 8)

EDGAR DEGAS: Balerine karşılıksız, kara sevdası yüzünden devamlı balerin çizmiştir. Dansçı, balerin kız varsa Degas. (Resim 9)

SALVADOR DALİ: 20. yy'ın en kafası iyi sürrealist ressamıdır. Resimleri, hayal dünyasının uçlarında, rüya karakterleriyle doludur. Kendi yaptığı bir uyku düzeninde; uykuya dalıp, kafasına bişey düşerek uyanıp gözünün önündeki görüntüyü hemen resmeden bi delü manyaktır. Dünyada 'karıncayiyen' besleyip davetlere onunla katılan tek insandır, seviyom ben bu adamı yaaa.... (Resim 10)

Bugünlük bu kadar, kültür intoks olmayın, devamı soonra...

Alt sayfadaki resimlere bakmadan geçmeyin!