14/06/2019
1483

SİL GİTSİN

*Hayatında enerjini azaltan, yaşam ışığını söndüren, yanında geçirdiğin vakit sana zûl olan kim varsa, hayatından sil gitsin!

*Eğlenceye koşarak gelip, hiçbir sıkıntılı ânında yanında olmayan, kendi dünyasında senin 'dostun' olduğunu düşünen ama asla o sıfata lâyık olmayanları, hayatından sil gitsin!

*Bir insanın başkasına yaptığı yanlışı sana da yapabileceğini, yüreği nefret, haset, kin gibi kötü duygularla dolu insanların kalbinde senin gibilere yerolmadığını bil, böyle ruhu gri insanları, hayatından sil gitsin!

*İnsanı insan yapan duygu 'merhamet' tir, merhametsiz insanı, hayatından sil gitsin!

*Bir ilişki senin çabanla yürüyorsa, sen peşini bırakınca o kişiyle bağının kesileceğini düşünüyorsan boşa çabalama, hayatından sil gitsin!

*Seni üzen, gururunu kıran, seni küçük düşüren, senin ona duyduğun sevgi ve saygıyı kötüye kullanan, seni hep mutsuz eden kim'se, annen, baban, kardeşin, kocan, sevgilin farketmez, kim varsa, hayatından sil gitsin! (belki acımasız oldu ama, anne-baba olmak çocuğu dünyaya getirmekle olmaz ve bunun gereğini yerine getirmeyip senin mutluluğunu engelliyorlarsa hayatında olmasalar da olur, o yüzden sil gitsin!)

*Birlikte vakit geçirdiğin insan sana bişey vermeli; bilgi, zevk, huzur da olabilir, basit bir gülücük de... Sana hiçbişey vermeyen, vaktini öldüren insanları, hayatından sil gitsin!

*Devamlı söylenen, yakınan ama yakındığı olayları değiştirmek için hiçbir gayrette bulunmayıp önerileri de dinlemeyen, olduğu yerde sayıp duran insan ruhunu öldürür, hayatından sil gitsin!

*Parayı çok seven, cimri'lerden, hayvanları sevmeyen merhametsiz'lerden, hep alan ama hiç vermeyen bencil'lerden zarar görürsün, hayatından sil gitsin!

Unutma, tek 'BİR' hayatın var, iyi ihtimalle onun da yarısı gitti. Bu hayatın ta kendisi, müsveddesi değil; sadece 'ânı kurtararak' ve 'ayıp olur' diye yaşıyacak kadar uzun da değil hayat... O yüzden hayatında bu temizliği yapmazsan mutsuz ve boşa geçmiş bir ömrün olur.

Eğer 'ama bunları silersem hayatımda kimse kalmaz ki?' diyorsan otur bi daha düşün, hata nerde, neden hep bu tarz insanlar senin hayatında? Hata sendeyse kendini değiştir!

İnan bu insanları uzaklaştırınca, vakit ayıramadığın ama aslında 'vaktine ve sana' lâyık insanlarla daha çok vakit geçirip daha mutlu yaşıycak, hayatın her ânından zevk alacaksın.

Demedi deme, vakit geç olmadan başla silmeye...