27/06/2019
2558

SOSYETİK BEACH'LER

Selamlaar tatilci dostlarım! Biliyorsunuz Çeşme, Alaçatı, Bodrum ve daha pek çok tatil yöremizde, kültürümüze eklenen yeni bir kavram var artık: Sosyetik Beach'ler... Bu kendine münhâsır özelliklere sahip garip yerlere gitmeden bu yazımı okumanızı tavsiye ederim!

Tatilde Yunan adaları dönüşü bikaç günlüğüne Alaçatı' ya gelmişken, sâhil keyfi yapıp biraz yüzelim diye yollara düştük. Allah ın denizine girmek için saatlerce dolandık, çünkü denize girilebilcek noktaları 'beach' yapmışlar, her yer dolu! Kapıda soruyosunuz 'yer var mı?' diye; kulaklarında kulaklık, mikrofonlarıyla CIA ajanı gibi adamlar önce sizi bi süzüyo; o denize lâyık araban var mı, götü o suya sokabilcek donanıma sahip misin aceba diye... Sonra soruyolar 'happy hour' a kalcak mısınız?? Ben, 'yaaani, 'kocam yanımda, hasta yok, ameliyat yok, tatil deniz güneş tüm hour lar happy bana' diye düşünürken, bu saatin gerçek anlamını öğreniyoruz: 'Popçu bi abla ya da ağbi gelip iki playback yapacak, biz de o sırada herşeyin fiyatını 5 e katlayıp size sokmak suretiyle rahatlıycaz, alan happy veren happy olcak demek' mişşş. 'E tamam' dedik dolaşmaktan yorulup, verdik neyse parası, denize gircez diye seviniyoruz kiiii, yoook bu beachlerde, hiçbişey o kadar kolay olamaz! Güneş dimdik tepende, gölge-şemsiye istiyosan ayrı, kıçının altına yastık istiyosan ayrı, şezlong için ayrı, otopark için ayrı, iskeleden atlamak, ters kulaç atmak, denize gizlice işemek için bile ayrı para istiyolar,o kaaa duygusal işletmeler bunlar yani... Gelenlerin çoğu parayı nereye harcıycağını şaşırmış insanlar da; biz gibi 'iki yüzcez bi maaşı gömcez ya tüh!' modundaki 4 doktor gidince çok da eğlenceli olmuyor hani!

Ağaç altındaki gölgeye sığınma paramızı verdik, ben bi baktım, 'ahanda didim havuzbaşında bi nikah var heralde didim, herkeşler ne kaaa süslü, şık, fönlü didim, gelin damada ayıp olcek tüh biz bikinili terlüklüyüz didiiiim', meğer hatunlar düğüne değil havuza etrafa bakınmaya gelmişler! Vay arkadaş; hepsinin ombreli saçları fönlü, suratlarının 2/3 ü gözlüklü, dolgulu dudaklar, bronz ten, ipli bikini üstü mutlaka tül pareo, kapkara tenlerinde yüzlerindeki bi ton makyaj ve high lighter dan gözaltları bembeyaz parlarken; şapka, küpe veya vücut kolyesi takmak şart ve de ayakta Nomadic hasır ipli sandaleti olmayanları muhtemelen kapıdaki izbandutlar tekmükleyip havuz tarafına almıyo! Bu kurallara uymayıp bizim gibi 'çimmeye' gelmiş, yılda bi tatil yapmanın heyecanıyla dolup taşanlara da hatunlar araba farı görmüş tavşan gibi şaşırıyolar!

Tüm hatunlar bu şekilde ayakta, kafa sol lateralde, dudakları önde selfi yapıp psikozlarını paylaşırken, ben ne mi yaptım?? Serinlemeye çalışan normal insanoğlu gibi arkadaşımla havuza yüzmeye girdim. 'Havuza girmeye gelmiş, ıyyyy ezik bunlar galiba' bakışlarıyla; bi panikle CIA acanlarına 'neden denize yüzmeye gelen halkı buraya alıyosunuz?' isyanındakileri izleyip eğlenerek yüzüp havuzdan çıktım. Allahtan dudağımda kalıcı rujum vardı da, dudağımı büzüp selfi yapınca bizi dışarı atmaktan vazgeçtiler!!

Sonra işte o an geldi; o mutlu saat, veee tatata taaam sahneye Gülşen çıktı arkasında kocası Ozan Çolakoğlu bunun cd sini çaldı, bu da playback yapıp aralardaki okul öncesi gruba hitâbeden esprileri yaparken herkeste bi panik; Gülşen'le selfi yapıp konum bildirmek ve instagrama Gülşen'le hikayesini koymak zorunda tabe!! Bi taraftan da göbekli, kel, yaşlı ama paralı adamlara biscolata erkeği muamelesi yapıp ağızlarına düşmek zorunluluğu da eklenince; çok traji-komik görüntüler çıktı ortaya...

Etrafımdakileri izlerken her yaşımı olması gerektiği gibi yaşayıp, burdaki 'kendine bile dürüst olmayan, hiçbi duygusunu yaşayamayıp kendi hayatına bile sahte pozlar veren', Aziz Sancar'ı modacı, Amadeus Mozart'ı ruj markası zanneden hatunlardan olmadığım, yıllarca okuyup doktor ve 'insan' olabildiğim için bikez daha şükredip; 'happy hour' değil, kendi yarattığım zor ama her ânı nefis 'happy life' ıma kavuşmak için koşarak ordan uzaklaştım... Sizlere de tavsiyem, kaliteli halk plajlarına gidip, yüreğiniz şişmeden keyfinize bakın. Hepinize iyi tatiller dostlarım!