15/06/2019
1032

BEYTİ KEBABI

Muhteşem bir tarifle daha karşınızdayım. Biz Adana'da istediğimiz an, her türlü kebabı yapıp, ya da yaptırıp yeriz de, 'yazııık didim benim kızçelerim hemi de beceriksiz olanları da var didim, evde yapabilcekleri beyti tarifi veriyim, Bilal'e anlatır gibi de anlatıyim didiim, canı isteyen bu çok kolay ama leziz beytiyi yapıp yisin' didiiiim ahanda yazdım:

-2 patatesi rendele, 1 soğanı doğra iyiiice sık.

-~400 gr orta yağlı kıyma

-2-3 yemek kaşığı galeta veya ekmek içi

Tuz, karabiber, yenibahar,istediğin baharatlarla yoğur.

Bu ölçülerle tam 3 yufkalık, bi tepsi çıkıyo, ona göre daha az miktarda yapabilirsin.

-2 yufkayı şekildeki gibi teker teker yay, acık sıvıyağ sür, ucundan acık kıvır. Köfteyi al uzaat, töööbe bismillah nimeti benzetmeyi hiiç sevmem yoksam aklımdan geçeni sizlen paylaşırdım, ama söylemiyciiim. İki ucu da kıvır, yuvarla ve para para kes. Yağlı kağıda tek tek koyup pişirsen de olur ammaa evde çöp şiş varsa, benim gibi geçir ki daha güzel ve estetik olsun.

Şimdik bunu pattissiz yapanlar vardır ama o zaman köfte pişip yufkadan ayrılıp cücük gibi ortada kalır, pattis şişip hem cücükleşmeyi önler hem de daha yımşak, daha lezzetli köfteniz olur.

Sonra yağlı kağıda dizin, elinizi acık sıvıyağa bandırıp yufkalara sürerseniz daha kıtırık olur. 200 derece fırında yufkalar pembiş olup ortadaki köfteler nefis yağını size doğru bırakıp pişene kadar pişirin.

Üstüne yoğurt ve tereyağlı acık salçalı sos, ohhhh miss...Yanına da ev yapımı kıtır kıtır turşu, misafire de süper olur valla!

Unutmayın mutfağının aşçısı, evinin kadını olursan seni kiimse tuta maz, seen bile tutamazsın yıldızlar tu ta maazz....