24/06/2019
1373

ÇİLEKLİ SHORT-CAKE

Selaam sağlıklı yaşayan arkadaşlarım! Size bugün çok basit ama bi o kadar lezzetli bi tarif vermek istiyorum. Short cake nedir, cahil cühelalarınız için açıklayayım; kek desen diil, kurabiye desen diil; tatlı desen diil tuzlu desen hiç diil; tart gibimsi ama üstü kıtırık kendi yumuşacık dokulu; denişik, mikemmel ötesi bişey olup, üstüne meyvalar veya zevkinize göre hazırladığınız soslarla süper olan bir tattır.

Şu an çok kısa süren çilek mevsiminde yapmanız şart olan bu tarifin tek önemli yanı, söylediğim püf noktalarına dikkat ederek, pişirme şekline önem vererek yapmanız. Yoksa yapımı çok kolay olan bu tarifte bahsettiğim kıvama ulaşamazsınız!

MALZEMELER:

-Yarım kg kadar çilek

-1 su bardağı un

-1.5 yemek kaşığı şeker

-Yarım tatlı kaşığından az tuz

-3/4 tatlı kaşığı kabartma tozu (7 gr)

-4 yemek kaşığı tereyağ, mutlaka soğuk, buzluktan çıkmış bile olabilir.

-2/3 su bardağı süt (125 ml)

YAPILIŞI:

-Önce çilekleri ikiye üçe böl, çok az şekerleyerek bir kapta bırak.

-Un, tuz, kabartma tozu, şeker yani katıları bir kapta karıştır, burası çok önemli: Küp doğranmış soğuk tereyağını bu kaba at, iki bıçak yardımıyla küçük parçalara parça pinçik et; yani una bulanmış bezelye taneleri gibi bi karışım yapcaksın, 'ay uğraşamayeaam, mikser blender vs kullanırıyııım' diyi ağzını geydirme, olmaz diyince ol-maz!! Yavaş yavaş sütü ekleyip kaşıkla karıştır. Bulamaç gibi yapışkan kıvamlı bir hamur olacak, kıvamı tutmadı diye unu arttırma!!

-Ben kelepçeli kek kalıbımı yağlayıp onu kullandım, o tarz bi tava, kalıp kullanabilirsin.

-Kalıba yay, düzelt, ince, yapışkan bi karışım olacak.

-Çok önemli 2. ayrıntı: Fırın 'sadece alttan ısıtmalı ayarda olacak; alttan ısıtmalı fanlı da olur ama alt üst ol-maz!! Öyle ayarım yok diyen eski fırını olan fakirler de eksik kalsın short-cake yapmayıversin, onlar ekmeğe salça sürüp yesinler... Fırını önceden ısıtma; kalıbını koyunca 200 dereceye ayarlarsın.

-Yaklaşık yarım saatte pişiyor, üstü çok kızarmıyacak zati alttan ısındığı için; ağzını açıp çok tutarsan tereyağ olduğu için yanar.

-Çıkarıp ılıyınca dilimle, üstüne şekerde bekleyen çileklerini dök. Tabi sulanan şekerli çileğin dipteki kıpkırmızı suyunu da dökebilirsin.

İllaa ki ılık yenmeli; dolapta bekleyince ertesi gün mikrodalgada 'çok az' ılıtırsınız, diyette olmayanlar yanına kaymaklı dondurma da koysunlar.

Kahvenin yanında bir dilim çilekli short-cake, yaşadığınız için size şükrettirecek enfes bir tattır. nokta.