15/06/2019
1206

HÜNKÂR BAYILDI TARİFİ

Patlıcan aslında besleyici hiçbir yanı olmayan hatta içinde nikotin olduğu söylenen bir garip sebzedir ammaa ben çok sever; en güzel halinin de bu olduğunu iddia ederim.

Malzemeler:

-5 patlıcan (uzun-ince, közleme işine uygun)

-1 bardak süt

-3 yemek kaşığı hindistan cevizi

-3 yemek kaşığı un

-Kaşar rendesi, tuz

Et sote için

-Kuşbaşı yağsız dana veya kuzu but (500 gr)

-2 kırmızı-yeşil biber, soğan, baharatlar, salça

YAPILIŞI:

Düdüklü veya döküm tencereye accık yağ, salça koy, soğan biber kavur, eti kavur; suyunu bırakıp çekince kaynar su ilave edip tuz, karabiber, kırmızıbiber, kekik, kimyon istediğin baharatları kat, pişir. Kısacası 'et sote' pişir. Ay ayol aranızda o kaaa mutfağın önünden geçmemiş kızçeler var ki nası anlatsam bilemedim.

Ya da daha önce tarifini verdiğim dönerden de kesip kavurabilirsin.

Asıl önemlisi, 'Beğendi' kısmı:

-Önce büyükçe bir bardak sıcak süte 3 kaşık hindistancevizi koy, kapak kapat bırak demlensin.Köz işi neyim olana kadar mis gibi hindistancevizi sütün hazır olsun.

-Patlıcanları közle. Ben migrosta neyim satılan közmatik denen tavamsı şeyden çok memnunum; közlediğin patlıcanları sıcakken ağzı kapalı bi naylonda bekletirsen çok kolay soyarsın. Soy, küçük parçalara ayır.

-1-2 kaşık tereyağ erit, içine 2-3 kaşık un at, acık kavur; patlıcanları ekle, karıştır; hindistancevizini süzüp sütü koy. Ne alâka deme, bunlar ünlü restoran taktikleri ne diyosam onu yap. Köz tadıyla dengelenen bi lezzet hindistansevizi, ama illa ki klasik tarif istersen sade sütle aynı tarifi yapabilirsin.

-Karıştırarak homogen pişir; gerekirse acık daha süt ekle, koyu bi muhallebi gibi olmalı; ocaktan almadan acık kaşar rendesi ekle bi karıştır; acık tuz karabiber; missss... (bu aşamada sevenler biraz muskat rendeleyebilir, yakışır)

Tabi bunu yapmak 15 dk iş ve tarif kaşarlı olduğundan sıcak servis edilmeli. Et hazır olsun, son anda bunu hazırla. Tabana patlıcanlı beğendiyi koy, üstüne et sote veya döner; gerçekten lezzet ve sunum on numara, misafirlere de yapılabilecek bi yemek; deneyin kendinizi restoran şefi gibi hissedip bi havalara girceksiniz, haaaydi hunili şeflerim mutfağaaa vuhuhu huu!!