28/06/2019
1898

KEK DEĞİL SANAT ESERİ

Selaaam mutfaksever dostlarım! Literatürde 'Zürafa Kek' diye bilinen mükemmel bir kek tarifiyle daha karşınızdayım. Ama buna kek demek, ne biliyim bi piskolata erkeğine 'hacı baksana yaa' demek veya Adrian Lima'ya 'teyyzeeae bahele buraya' demek gibi bişey, ayıptır, günahtır! Bu bir sanat eseri görünümlü başyapıt; hem de görüntüsü kandırıkçı 'uzaktan handana yakından mâbâda benzeyen' görünümü iyi tadı kötü olan mevzular gibi diil. Pofur pofur, yımşacık, her katındaki ayrı lezzeti, sihirli badem tadıyla sizi mest edecek bi kek...

Keki yapmak kolay ama her zamanki gibi ayrıntılı püf noktalarını yazayım:

-'Ayyy ben uğraşamaam öyle yumurtanın sarısı ayrıı beyazı ayrı çırpıp filaan' diyip ağzını geydiren estetik yoksunları! Siz bu keki yapmayın; gidin yumurtayla şeker un süt kabartma tozu katıp fırına atıp ayılar gibi yiyin! Siz ne anlarsınız zeraafetten, plemseslikten hıh!

-Badem unu aslında kuruyemişçi veya migroslarda filan da satılıyormuş ama ben çiğ bademi bi taşım kaynatıp kabuklarını soyup blenderda parça pinçik ettim, çok da güzel oldu.

-5 yumurtalı olunca ve çok köpürdüğü için bunu büyük bir kek kalıbına olacak sanmayın, standart bir kek kalıbı yeter yoksa katlarınızı kapatamaz bu görüntüyü yaratamazsınız.

-Yeminlen tarifi birebir uygularsanız çok basit, uğraştırıcı gibi görünse de yapması çok zevkli bir kek, şiddetle tavsiye ediyor, sonuçlarınızı bekliyorum.

MALZEMELER:

BEYAZ KEK HAMURU İÇİN:

-5 yumurtanın beyazı

-1 çay bardağına yakın şeker

-Yarım çay bardağı süt+ yarım çay bardağı sıvıyağ

-1 paket vanilya

-1 su bardağından biraz az un

-1 çay bardağı badem unu (yapılışından yukarda bahsettim)

-2 çay kaşığı kabartma tozu

SARI KEK HAMURU İÇİN

-5 yumurtanın sarısı

-1 çay bardağına yakın şeker

-Yarım çay bardağı süt+ yarım çay bardağı sıvıyağ

-1 paket vanilya

-1 su bardağı un

-2 çay kaşığı kabartma tozu

Aralara serpiştirmek için kakao

YAPILIŞI:

-Yumurta akını şekerle çırp, bembeyaz ve kıvamlı olana kadar köpürt.

-Sıvıyağ ve badem ununu katıp mikserin en düşük devrinde, karışımı söndürmeden karıştır.

-Un, kabartma tozu ve vanilyayı ekle yine düşük devirde karıştır.

Kekin beyaz kısmı hazır...

-Başka kapta yumurta sarısını şekerle çırpıp aynı şekilde süt, yağ, un, vanilya kabartma tozunu karıştır; ahanda kekin sarı kısmı da hazır.

-Kek kalıbını yağla; önce bi parmak 'sarı' harçtan dök, üstüne bi çay süzgeci yardımıyla kalın bir tabaka kakao serp. Beyaz harçtan biraz dök, düzelt, aynı şekilde kakao serp. Sarı harcın kalan tamamını dök, kakao serp. En üste kalan yumurta aklı beyaz harcın tamamını dök, kakao serpMEE!!

-Önceden ısıtılmış 170 derece, alt-üst ayarlı fırında 35-40 dakika pişir.

Soğuyunca kalıptan çıkar, dilimle; hemen yeme otur seyret! Hatta bahçede sergile, boynunda fularlı entel komşuların birbirlerine 'üstaadım' diyerek ellerinde şaraplar bu keki seyredip sanatsal yorumlar yapsın; bir de ikram edip tadına bakınca bayılıp sana hayran olsunlar! E hadi afiyet olsun!