22/06/2019
2088

TERBİYELİ SULU KÖFTE

Bugün yine çok lezzetli, pratik, geleneksel bir yemeğimizi her yönüyle sizlere tanıtmak istiyorum.

Bu yemeği ilk duyduğumda 'hımmm ne kadan da ilginç, bişey hem terbiyeli, edepli, âdaplı hem de sulu yani hafif ve yılışık nasıl olabilir, bu işte bi denişiklik var' didim. Köftesin, terbiyelisin ama sulusun, olacak iş mi?? Sonra yapılışını ve ince noktalarını görünce anladım ki bu yemekte terbiyelenen köfte değil biz' mişiz, yemeği yapanmış! Neden mi?

Sıcak ve yoğurtlu karışımları pişirmek bi üslup, incelik, belirli bi âdap, görgü ve sabır ister. Eğer kuralına uymaz terbiyesizce, ayılar gibi, alıp yoğurdu sıcakla birleştirirseniz o karışımdaki protein denatüre olur, yoğurt 'kesilir' yani çorbanız garip, pürtüklü, anne sütü alan bebek kusmuğu gibi bi kıvam alır. Bunu önleyerek yoğurt çorbası ve tarifimizdeki gibi sulu köfteye benzer tarifleri kestirmeden, mikemmeel yapmanın inceliklerini bilmeniz gerekir:

-Yoğurt çorbası için yumurta, un ve yoğurdu veya bu tarifteki yumurta, limon ve yoğurdu önce iyice homojen olana kadar çırpın.

-Güneşin altında saatlerce güneşlenip Eda Taşpınar modundayken, buz gibi suya atlarsanız noolur, diri vicuudunuz çatlar, kesilir bi tuhaf olur. İşte bu yoğurtlu karışımı kaynar suya alıştırmadan lönkk diye, terbiyesizce dökerseniz yemek de mundar olur. Kaynar sudan kepçe kepçe alıp, hızlıca karıştırırken, yoğurtlu karışıma bikaç kepçe dökülürse; karışımın ısısı yavaş yavaş arttırılmış olur. Sonra da yine yavaş yavaş ayarlı, görgülü, bi taraftan âhenkle karıştırırken çorbaya geri eklenmelidir. Bakın, çorba size kibarlık öğretti ne kadan da sizi terbiye etti, gördünüz mü?!

-Çorba kaynayana kadar kibarca karıştırmaya devam eder, bu aşamada hiç tuz atmaz, ocağı kapatıp ateşten alıp sonra tuzunu atar, sıcakken kapağını kapatıp bekletmezseniz, çorbanız kesilmez!

Eveeettt bu çok önemli bilgiler sonrası gelelim içinde her besini içeren bence ana yemek kıvamındaki sulu köfte tarifimize:

MALZEMELER:

-Köftesi için: 400 gr kadar kıyma, 1 soğan, 1 yumurta, 3 yemek kaşığı un, 1 çay bardağına yakın ince bulgur, tuz, istenen baharatlar

-1 Patates, 1 havuç

-Terbiyesi için: 1 yumurta sarısı, 3 yemek kaşığı yoğurt, yarım limon suyu

-Sosu için: 1 diş ezilmiş sarımsak, tereyağ, kırmızı biber, nane

YAPILIŞI:

-Köfteyi yoğur, kâsedeki suya elini bandırarak, minnak, yuvarlak köftelerini yap, 'çok az' una bula, beklet. (un çok olursa çorbanın kıvamı katı olur)

-Pattis ve havucu minnak, küp şeklinde doğra.

-Terbiye karışımını cam kâsede telle çırp.

-1.5 litre kadar suyu kaynat, pattis, havuç ve köfteleri at, kaynat. Havuçlar piştiğinde yoğurtlu karışımı usturupluca ekle, kendini terbiye et, sakin ol!

- Sosu için tereyağ eritip içine sarımsak, biber ve nane döküp köpürünce kapat. Tereyağ hemen yanar, bu aşamada akıllı telefonuna akılsızca dalıp ağzını açma!

- Yemeğin pişince kaynar sosunu da dök, ohhh kokuya bak, hem nefis hem içinde protein yağ karbonhidrat herşeyi içeren, çocuklar için çok yararlı bir yemeğin oldu.

Bakınız ilk fotolarda, çorba pişirmeden önce ben son derece çılgın, vurdumduymaz bi acayip tavırlardayım. Son fotoda çorba beni terbiye ettikten sonra ne kadan da mahcup, naif, ağırbaşlı bi insan oluvermişim, denişim çok açık ve net... Pişirin, görün.

Not: Her türlü inceliğe rağmen yoğurt çorbanız ibibiklik yapmaya karar verip kesilirse de üzülmeyin. Pirinçleriyle birlikte çokça blenderdan geçirip, gerekirse suyla dilüe edin, üstüne sos, emin olun tat aynı... Afiyet bal olsun, kilo-selülit yapmasın, yarasın, enercik ama terbiyeli günleriniz olsun!