13/06/2019
4372

FLÖRTÖZ İNSANLAR

Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bi kavram olan 'flörtöz' lük aslında bazı yanlışları kulağa hoş ve meşru göstermek, insanların yiyeceği bazı nanelerin önünü açmak için, yine insanlar tarafından yaratılmış kavramlardan tekidir.

Hani bazı erkekler vardır, bulundukları her ortamdaki her kadına iltifatlar yağdırır, yatak odası sesi ve dokuz numaralı bakışla tüm kadınların ilgisini çekmeye çalışır, gittiğiniz bi restoranda yer gösteren hatundan, karşılaşıp masanıza davet ettiğiniz kız arkadaşınıza kadar herkese ezberlediği klişe lafları söyleyip etkileme çabasındadır. Bu erkekler aslında ruhlarındaki ezikliği, beğenilmeme ihtimalini bu yönleriyle bertarâf etme umudundadırlar, yersen... Etkiledikleri kadınlar da olabilir tabi de; bu onları asla durdurmaz, bi çeşit alışkanlık belki de bağımlılıktır karşı cinsten herkese asılmak. Bi ortamda görüp beğenirsiniz, onun güzel sözleri, duymak istediğiniz herşeyi işitmeniz belki de sizin de hoşunuza gider ama ona olan ilginizi hissettirdiğiniz anda artık onun çoktan başka çiçeklerden bal toplamaya başladığını görürsünüz. Belki de görüp hâlâ bekar oluşuna hayret ettiğimiz mükemmel hatunların kimseye güvenememe, evlenceği adamı seçememe nedeni de bu manyak zampara tiplerle sık karşılaşmalarıdır. Tabi aynı vasıfta kadınlar da olup, onlara toplumumuzda ne yazık ki flörtöz gibi daha zararsız vasıflar dışında çok daha ağır sıfatlar verilmesi muhtemeldir!

Bu tarz biriyle oldu da evlendiniz, işiniz çok zor! Her an endişe, merak, utanç gibi hislere alışık olmalısınız. Çapkın olup kadınları gizlice çap'anların aksine bu adamların alenen her XX e komplimanları sizi yerin dibine geçirebilir. Sonuç itibariyle bu insanlar genelde kadınları etkileyip ilgilerini çekip işlem tamamlanınca yenisine bakarlar. Yani amaç seksten öte beğenilme, ilgi görme arzusudur. Çapkınlık, flörtözlük sınırı var mıdır, özü aynı onur kırıcı duygular mıdır bilmiyorum ama bildiğim, insanoğlu kendini düşürmek istemiyceği duyguları hayatındakine yaşatıyosa, bi çeşit şahsiyetsizlik sözkonusu olup böyle kişilerden uzaklaşmak şarttır.

Karşı cins tarafından beğenilme arzusu aslında herkesin ruhunda olan belki de üreme ve hayatın devamlılığı için içgüdüsel olarak bahşedilmiş, olması gereken bi duygudur. Ama her duygu gibi, sınırında yaşamamak, sosyal normlara, ego-süperego yaptırımlarına uymadan, bağlılık yemini ettiği eşi veya hayatı paylaştığı sevgilisini kaybetmeyi göze alacak kadar kendine ve hayatındakilere zararlı yaşamak tam bi patolojidir. Bunlar benim gözlemlerim ve inanın erkek veya kadın, bu tiplerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Aslında 'kendine güveni' olan biri, beğenilme arzusu için yanıp tutuşmaz; böyle birinden etkilenen biri de aslında kendine güvense onun tuzağına düşmez. Sosyal medyayı bu yönde de kullanan bu insanlar birbirlerini kandırmaya ve inanmaya devam ettikleri sürece flörtöz tipler hep varolacaktır.

Narsist kişilik bozukluğunun bi uzantısı olan bu özellikteki insanlardan, onların çekim alanlarından korunmanız dileğiyle...