07/07/2019
1390

AĞUSTOSBÖCÜĞÜ ve KARINCA

Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar ülkenin birinde bir ağustosböcüğü ile bir karınca yaşarmış. Ağustosböcüğünün en büyük hayali ünlü bi şarkıcı olmakmış. Yıllardır geceleri barlarda çalıp söyleyip keşfedilmeyi beklemiş. Onun bu hâline acıyıp boş çabasına üzülen karınca, gizlice Acun'un O Ses'ine yarışmacı olarak yazıp katmış.

Yaz boyunca karınca, evine yiyecek depolamış, kış için hazırlık yapıp durmuş. Böcük, O Ses'e katılmış, aylarca çeyrek finaliydi, yarı finaliydi uğraşmış. Kış gelmiş; karınca sıcacık evinde açmış televizyonunu karnı tok sırtı pek TV izlemeye başlamış, böcüğün finale çıktığını görmüş. Ve evet sonunda ağustosböcüğü 'O Ses birincisi' olup memleketine dönmüş.

Bigün karıncanın kapısı çalmış, açmış ki böcük, 'aaa dimiş, bütün yaz yattı tabe yiyecek depolamadı şimdi de benden istemeye geldi herhal' diye düşünüp 'hayrola yemek mi istiyosun?' diye sormuş. Ağustosböcüğü, 'ne minaasebet, havyarın yanında martinimi yudumlıycaktım zeytinim kalmamış, 2-3 zeytin istiycektim' deyince karınca acayip bozulmuş, 'yok sana zeytin meytin depolayaydın' diye kapıyı yüzüne kapatmış, çohacayip de gıcık olmuş bu duruma.

Bikaç gün sonra aşırı yağmur yağmış, karıncanın evi sular altında kalıp depoladığı tüm yiyecekler sele kapılıp yokolmuş gitmiş. Karınca kapının önünde ah vah ederken bakmış ki ağustosböcüğünün bacasından dumanlar tütüp, evden kahkaha sesleri geliyor, belli ki bi parti var, 'dubakiim böcükten yardım isteyeyim' deyip kapısını çalmış.

Kapıyı, üstünde babydoll üylen Fatma açmış, 'Karafatma', ve içeri bağırmış 'OOOgıııstt aşşkıımm, burda ezik bişey var seni soruyooo.' Ağustosböcüğü ağzında puro, üstünde röpdeşambrıynan kapıya gelmiş. Karınca 'selde herşeyimi kaybettim, yardım et bana. Hem zati seni yarışmaya katıp ünlü eden, şu an bu kadar zengin olmanı sağlayan benim, bana bi borcun var' deyince böcük basmış kahkahayı:

-Ben O ses birincisi oldum diye mi zengin oldum sanıyosun be gerzek karınca! Aylarca o programlarda körler sağırlar birbirini ağırlar, millet aylarca ekrana ağzıaçık bakar, Acun cukkasını doldurur, sen de sözde birinci oldum ünlü olurum diye düşünürken hiçbişey olmadığını anlarsın. Rahmetli babacım bigün bahçeyi kazarken bi gömü bulmuş bana bırakmış da, şimdi onun rahatlığındayım. Hem senin yüzünden bi amacım, hayalim de yok oldu gitti. Eskiden ünlü olma gibi bi hayalim vardı, onun mücadelesindeydim, sen benim elimden onu da aldın. Sana ne lan benim o ses e katılmam seni mi gerdi, teyyellaam!! İki gün önce iki martini zeytinini çok gördün bana, şimdi ne yüzle geldin kapıma, .ittir git şimdi tepemi attırma vallaha da içerde bok böcükleri var, salarım üstüne, gel Fatma aşkım, içeri girelim biz demiş.

Eveeet, yine 'bir' masal, 'bin' mesajla karşınızdayım. Peki nedir sonuçlar:

-Bu devirde çalışan kazanamaz, hep derler 'emeksiz kazanç yok olup gider, hayrı görülmez' diye de, ben bu ülkede bu vasıftakilerin hiç tükendiğini görmedim, hayat boyu çalışıp emek verenlere devletin lâyık gördüğü emekli maaşı içler acısı!!

-Bu devirde parası olan böcük de ossa karşı cinsçe tercih edilir, bakınız böcük gömüyü bulunca Fatma'yı nasıl da gömdü!!

-Geleneksel yöntemler çağa uydurulmazsa bi anda elinden uçup gider. Bakınız karınca ana baba usulü çalışıp depoladı, kaybetti, Böcük ise dolara euroya yatırınca parayı, köşeyi döndü.

-İzolasyon önemlidir. Bakın karıncanın evi izolasyonsuzdu, sele kapıldı, böcüğün evine ise hiçbişeycik olmadı.

-Zeeenginsen puro ve röbdeşambrın; içerde seni bekleyen beybidollü sevgilin olmalı, şart!

-İyilikten maraz doğar, elalemin derdi seni germesin; günümüzde hiçbir iyilik cezasız kalmaz. İnsanoğlu, onun için yaptığın bişeyden kazançlıysa sana teşekkür etmez ama o işten bi zararı olursa sana çemkirir durur, en iyisi sen hiç karışma!

-Bu ülkede bu kadar ağzı açık ekrana bağlanıp medyayla, magazinle, ağlak dizilerle uyutulan cahil halk olduğu sürece; Acun servetine servet katar, bi karıyı boşayıp öbürüne koşar, aylık verdiği nafaka miktarı da biz züğürtlerin çenesini yorar.

Çocuklarınızı lütfen eski kandırıkçı masallarla değil, benim yazdığım günümüze uydurulmuş gerçekçi masallarla büyütüp hayata hazırlayın.