08/08/2019
1561

BİR DE BÖYLE DÜŞÜNÜN?!

Evladımı doğuralı bir yıl oldu, herkesin gıpta ettiği mutlu bi aileyiz. Yanlarında yaşadığımız çiftlik sahipleri çok iyi insanlar, ne insanlar var görüyoruz, seni aşağılayıp horgörenler, onlara verdiğin hizmetin karşılığında yemek ve barınak ihtiyacını karşılıyo ya gerisi boş çoğu için; hayvan diyceem dilim varmıyo, hayvanlar daha vefalı ve iyi gerçekten, çoğu insandan!!

Eşim gerçekten ailesine bağlı, kendini bize adamış, düzgün bi aile babasıdır, bize bakmak için çiftlikte akşama kadar ne iş buyursalar yapar, bi gün aç yatmamıza izin vermişliği yoktur. Hamileyken sütüm artsın diye öyle yiyip içirdi ki canım kocam benim, resmen mandıra ineğine dönmüştüm. Duygularını açıkça belli edemez, kibar jestleri filan yoktur ama o her zaman dik duruşuyla evimizin direği olmuştur. Geçenlerde karşı komşu 'seninki tam bi öküz' dedi, öküz möküz ben onu öyle kabullendim ve ben onu çok sevdim!

Bigün sabahki çiftlik işleri de bittikten sonra vakit kaldı, oğluşumun karnını doyurdum, oyunlar oynadık, öpüşüp koklaşırken bi haber geldi; başka bi çiftliğe gitcekmişiz, heralde orda iş çok diye bizi de yardıma götürüyolar dedim, çünkü 4-5 imizi hızlıca servise attılar, etrafı seyrede seyrede yola çıktık. Daha önce de oğlumdan ayrılmıştım iş için, ama bu kez nedense içim bi garip olmuştu, o da çok huzursuzdu arkamdan uzuuun uzun, kaygılı bakışları yüreğimi dağlamıştı resmen; 'akşama döncem evladım, sen uyumadan gelir iyi geceler öpücüğünü veririm merak etme!' deyince zoraki gülümsedi.

Gittiğimiz çiftlik devasa büyük ve ürkütücü bir yerdi, çiftlik sahipleri de gerçekten suratsız, seri katil suratlı heriflerdi. Bizi ite kaka servisten indirdiler, etrafta yüzlerce hayvan vardı, yanımdaki arkadaşa 'sağma işlemi uzun sürcek heralde' dedim, bi yandan da geç gidersem oğlum beni merak eder diye düşünerek...

Ahıra girdim, girmez olaydım! Etrafa endişeyle bakınırken o katil suratlı heriflerden biri arkamdan ellerini uzatıp gözlerimi bağladı, ben çığlıklar atarken üstüme çöktü vicdansızlar! Neler oluyodu, etrafı görememek, çırpınamamak ve ellerim ayaklarımın bağlanması, ben onlara hiçbişey yapmamıştım ki hiçbişey anlamıyordum! Her taraftan arkadaşlarımın çığlıkları yükseliyodu! Adamlardan biri diğerine 'Buna 3 kişi mi 4 kişi mi' gircekti, çağırsanıza dışarda bekliyolardı' dedi... Bu da ne demek oluyo şimdi, 'bırakııın, oğlum beni bekliyo, nooolur, nolur beni aileme bağışlayııın, yatarken öpmezsem uyuyamaz benim evladııım, haaayyyııırr!!'

Duyduğum son ses 'Allahüü Ekber' oldu, boğazımda bi sıcaklık hissettim; sıcacık akan kendi kanımın içinde gitgide ıslanırken oğlumun sıcacık öpücüğünü yanağımda hissettim, son yolculuğumda bu kez o beni öpmeye gelmişti, ‘elveda güzel ailem, oğlum babana çok üzgün olduğumu söyle, ben size hiç doyamadım ki, sizi çok sevdiğimi unutmayın olur mu?’

Bugün de size kurban bayramı arifesinde 'bir ineğin gözünden kurban bayramı'nı yazdım. Amacım dinî inançlarla dalga geçmek değil, ben bi delüü olarak hayatı sorguluyorum sadece... Hayat öyle garip ki Türkiye'deki bi danaysan, bi gün bütüün insanlar toplanıp seni kesip dağıtıp sevap kazanıyolar. Burda dördünüz birleşip bize giriyonuz ya; denk gelir de öyle bişey yoksa öbür dünyada dört dana birleşip biz danalar size girsek nasıl olur acaba, hiç düşündünüz mü?? Şanslı inekler olarak Hindistan'da doğsan ohhh deymeyin keyfimize, oranın Tanrısı biziz! E ama hakkaten tüm canlılar için bu din mevzuları çok karışık. Burda doğsan şarap içince yanıyosuun, başka ülkede doğsan şarapla kutsanıyosun, burda haram olan aynı dünyanın başka yerinde helal, denişik gerçekten?!?

Başka memleketin Tanrısını kesip sevap kazanılan sevgili ülkemin bayramını kutlar, çok havaya girdim çıkamıyorum, bi dana olarak saçlarınızdan yalar, dinî polemik yapanları danayım ya zati, feci tepmüklerim ona göre!

Not: Kurbanı kesip, amacına uygun şekilde ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak yerine deep freeze'ine stoklayan teyze, amca; sizi iki kere tepmüklüyorum haberiniz olsun!