09/06/2019
1092

BİR HİKAYE, 2 KISSADAN HİSSE

Bir varmış, bir yokmuş; mahallenin birinde bir hırsız varmış. Mahallede herkesin canına tak etmiş çünkü her gün evlerinden mal mülk ne varsa teker teker gidiyormuş. Hırsız ise evine yüklediği herşeye kendine ait mührü basıp evinde zevkü sefa içinde yaşıyormuş.

Bir gün hırsız, mahalleli tarafından iş üstünde yakalanıp apar topar evine götürülmüş, bir bakmışlar ev kendi eşyalarıyla dolu; tekme tokat girişeceklerken hırsız kurnaz tabi; yaptığı dünya duygu sömürüsü, bu dünya-öbür dünya, sevap günah derken mahalleliyi bir sözleşme yapmaya ikna etmiş. 'Siz beni jandarmaya vermeyin, ben de eşyalarınızı tek tek fazlasıyla size geri vereyim' demiş. Kağıt imzalanmış, herkes eşyasını evine yüklemiş, bikaç gece hırsızlık olmadan huzurla uyumak herkesin hoşuna gitmiş.

Fakaaat, bomboş evde kalıp eskisi gibi sefa içinde yaşayamamak hırsızın tabi ki işine gelmemiş; sözleşmeyi yakıp jandarmanın yolunu tutmuş, 'tüm mahalle benim eşyalarımı gasp etti, bakın hepsinde benim mührüm olan eşya var, şikayetçiyim' deyip mahallede yaygara koparmış. Halk şaşkın, 'ama hani anlaşmıştık, sözünde dursana bizden çaldığınla bize nasıl hırsız dersin?' diye isyan edince; adam bir kahkaha atmış:

-Hepinizin malını mülkünü yıllardır çalan çırpan, gözünüzün içine bakıp dünya yalan söyleyen birinin verdiği söze, attığı imzaya mı inandınız bre gerzekler; çoğunuz böyle olduğu sürece daha çoook kişi altınızdan donunuzu bile alır da haberiniz olmaz demiş.

Kıssadan Hisse: Dürüst insandan çalarsan sesi çıkmaz sadece onu üzersin. Ama hırsızın elindekini alırsan ortalığı ayağa kaldırır, çünkü kendi hırsız olan soyulmaya tahammül edemez.

Yıllarca her kötülüğüne göz yumup, haksızlığını kabullendiğin adamın çıkarı için hep daha ötesini isteyebileceğini unutmamalı, herşeye hazırlıklı olmalısın!

Not: Bu hikaye tamamen tarafımdan uydurulmuş olup gerçek olay ve kişilerle alakası yoktur. Size birilerini mi hatırlattı??? Bizim ülkemiz hak hukuk devleti, bişeyleri yakıp yokedip ortalığı velveleye veremezsin, yol yordam nizam var canım, bu devirde, teyyellaam Figen uçmuşsun yine, hiç olur mu öyle şey?!?