09/06/2019
1042

BİR HİKAYE, KISSADAN HİSSE

*"Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır.

*"Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

*"O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi fonksiyonu görüyordu.

*"Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli 'helal değildir' diye bu kurbanı geri çevirir...

*Bunun üzerine adam;

*"Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlâna'ya anlatır .

*"Mevlâna ise bu hediyeyi kabul eder.

*"Adam ayni şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını; ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlâna'ya bunun sebebini sorar.

**"Mevlâna şöyle der:

-*" Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir.

*"Öyle her leşe konmaz.

*"O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

*"Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergâhına gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, Mevlâna'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar.

*"Hacı Bektaş da söyle der:

*"- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise *"Mevlâna'nın gönlü okyanus gibidir.

*"Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir;; ama onun engin gönlü kirlenmez.

*"Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."

İnsanların birbirini ezerek yükselmeye çalıştığı günümüz koşullarında, üstünde ne çok düşünülecek konu var bu hikayede...

**İnsan kendine güveniyor ve doğruluğundan eminse, hakedenin başarısını takdir ve tebrik etmek, onu küçültmez aksine yüceltir.

**Tevazu, insanoğlunun hırs ve kıskançlık gibi olumsuz duygulardan arındığında ortaya çıkan, olgunluk göstergesi bir sıfattır.

**Başkalarına çamur atarak kendini aklamaya çalışanlar; o çamurla aslında yüreklerini kararttıklarını bilmezler ama emin olun hayat; onlara bu tarz her çıkışın hızla bir inişi olduğunu gösterecektir.

İnsanların cinnet sınırında, her olaya bi bahane ve suçlu arayarak yaşadığı şu günlerde, ağzımızdan çıkacak tek bir yanlış cümleyle; ömrünü bu mesleğe adamış bir hekim arkadaşımızın mesleği hatta 'hayatı'nın tehdit altına gireceğini lütfen unutmayalım; sevgiyle hepinizi kucaklıyorum.