10/06/2019
1301

HELÂL MENEMEN TARİFİ

Selamm dostlarım! Yine gündeme uygun, çohacayip başyapıt bir yemek tarifiyle karşınızdayım, hem de 'helaalinden!'...

Öncelikle 'menemen' nedir size accuk tarihçesinden bahsetmek isterim. İçeriğindeki malzeme çeşidinin az, yapımı kolay ve tok tutması esasıyla menemen en çok inşaat işçilerinin öğlen menülerinde, ortada tek bi kaptan pekçok erkeğin yediği bir yemek olarak, 'man-e-man' yani 'erkek erkeeğe' anlamında bu ismi almıştır. 'Türk mutfağında, Urfalı işçiler niye man-a-man desinler kiiii' diye ağzını geydirerek hikayeme inanmayanların ağzının ortasına döküm tavaylan vallaha da geçiririm', 'herif herife' mi dencek öyle yemek ismi mi olur ayol, saçmalamayın beya!!

Gelelim 'helâl' kısmına; kullanılan ana malzeme olan yımırta, tomatis, biber ve zamlardan önce katılıp artıkın tercih edilmeyen hatta son günlerde, memleketin başka derdi yokmuş gibi 'menemen soğanlı mı olur?' tartışmalarında da gördüğümüz üzre soğanın; 'helal' üretim haliyle yapılan menemen, helâl'dir. Şöyle ki:

-Yımırta: Asla gezen tavık yımırtası olmamalı; 'evinin tavığı'nın kıçından çıkmış olmalıdır. Onun bunun bahçesinde götü gezdirip yemlenen ırıspı tavık yımırtasıynan nimet, olmaz. Organik tavıklara bakarsak, gavur ilaçlarıyla beslenen tavık olduğundan onlar da haramlaşır. En lezzetli helal menemen; kümesi belli, kendini yımırtasına adayıp üstüne tüneyip sabah programında Nihat Hatipoğlu'nu seyreden, horozunun sözünden çıkmayan tavığın altından alınan yımırtayla yapılır.

-Tomatis: Ülkemiz biliyosunuz tüm ülkelerce kıskanılan; dört mevsimin yaşandığı verimli topraklara rağmen tarım ve hayvancılığın yok olup samana kadar ithalat yapan, hatta o kadaaan bilim ve bu olaylar birleştirilmiştir ki; Tübitak'ın başına Hayvanat Bahçesi müdürü'nün atandığı muasır medeniyet seviyesinde bir ülkedir!!! Memleketin her yanı saf sığır ve mandalarla dolu da ossa montofon ineğini bile yurtdışından getirtiyor olmamız zâti ülke olarak ne kadaan zengin olduğumuzun bi göstergesidir. Durum böyle olunca, yurtdışında Allah kitap bilmezlerin gece gündüz çalışarak ürettiği tomatisler gavur malıdır, haramdır. Zati bunlar hep dış güçler, İzrayil'in politikası olup; hormonlu tomatisli menemen yedirerek, çohaşırı zeki Türk ırkının sonunun getirilme planıdır! Kendi öz topraklarımızda anası babası belli tohumdan yetişip abdestli elle toplanan tomatis, yeşil biber helaldir, candır. 'Cherry' minnak tomatisi, adından da anlaşılceği üzre son derece kevaşedir, hafiftir, yanlışlıklan yenirse gusül şarttır. Biberin görüntü itibariynen şehvet uyandıranı da haramdır. Ülkemizde özellikle güneyde yetişen etli, memeli tomatislere bile hallenen yurdum insanı arasında helal mal bulmak, gerçekten zordur.

Bu şekilde bulduğunuz cennet bahçesi ürünlerini kesip yağda çevirip yımırta kırın, işte 'helal menemen'iniz hazıır!

Son derece israftan uzak örnek 'saraylarda' yaşayıp oğluna yokluktan gemi değil 'gemicik' alanların yönettiği; askere 30 yıllık helikopter verip kendileri her yıl makam aracını değiştirip meclisteki 110 çeşit yemeği yetersiz bulanların başta olduğu, adına 'varlık kuyruğu' dendiği için yiyecek kuyruğuna sevinçle giren sığırların 'haram- helal' safsatalarıyla din-cami-kitap-inanç üzerinden kandırılıp memleketin her kurumu ve toprağının satıldığı canım ülkem!! Gece gündüz ve 'hayatboyu' insanlara şifa vermek için çalışan bizlerin kazandığı, yediği içtiği herşeyi sonuna kadar hakedip, bize herşeyin helâl olduğu kesin de; memleketi bu hâle getiren yalancı, dolancı, sahtekarlara, aldıkları oksijen bile haram, zıkkımdır!!

Bakın bir yemek tarifiyneeen nerelere gittim, çevreyi reklam afişleriyle pisletip boka çeviren 'belediye başkan adayı', 'çevreyi en iyi ben düzenlerim' diye oy istiyo, ne acayip di mi?? 'Düzen lemek, 'düzmek'ten mi türemiş aceba? Ayyy neyse, iyi uykular Türkiye'm, her kim tarafından uyutuluyorsan; uyutanın uykusu olmasın işşallah dinimiz çok amin!