09/06/2019
995

KIRMIZI UÇAN BALON

Geçenlerde 5 yaşındaki oğlum Barış’la markete gittim, market çıkışı baloncu amca uçan balonları gözümüze soktu; en son helyum gazıyla ilgili facia haberlerinden sonra çok da istemeden iki balon aldım; abisine de sürpriz yapacak olmanın sevinciyle oğlum arabaya bindi, heyecanla eve geldik.

Diğer oğlum Can bizi kapıda karşıladı; Barış heyecanla ‘Can bak bu kırmızı balon senin!’diye uzatırken; balon elinden kaydı; hızla yukarı süzülürken tabi ki 7 yaşındaki bi büyük model oğlum ağlamaya başladı; ‘balonuuum, benim kırmızı balonuuum, duur gitmeeee, anne, nolur balonumu kurtaarrr!’; zaten ruhuna böyle zamanlarda kaşları orta hatta yükselerek birleşmiş bi Küçük Emrah ruhu girer; bi acıklı bağırıyo ki yeminlen ‘Babam ve Oğlum’un ‘gitme diyeeydiim’ sahnesinden daha acıklı bi balona veda sahnesi... Ben de ülkemde yaşanan üzücü olaylar etkisiyle dokunsan ağlıycak moddayım, hemen havaya girdim, koşarak sarıldımmm ‘yaavruuum didim, kurban olıyim noolur ağlamaaa didim, gerekirse dünyadaki bütün balonları önüne yığarııımm didim, gözünüzden akan bi damla yaş için bütüünn dünyayı yakar yıkarıııım evlaatlaarııımm!’ diye oğluşlara sarıldım ki bi rulo selpak tüketilir o kaaa çaresiz bi dram yaşıyoruz uçan balonun arkasından.

Ben bize inat, acı çektirmek için bi sağa bi sola yavaaş yavaş süzülen balona ağıt ve zılgıtlar eşliğinde gözü yaşlı bakarkeneee; bi de gözümüzün önünde o sahip olamadığımız, o çıplak, o kırmızı, aç, üryan yalnız balon patlamasın mı? Oy oy oyyy, helehelehele öleeeem öleeeem derdo öleeemmm tilililili lilii, ben bağdaş kurup iki yana sallanarak zılgıtlar eşliğinde acımı yaşarkeeen o minnak oğluşum Barış olaya son noktayı koydu, ne mi yaptı? Kendi balonunu da bıraktı; ‘abi üzülme bak benim de şu an balonum yok’ didi. Ağlaması zınk diye kesilen abisiyle birlikte gönüllü firari balona el sallayıp güle oynaya içeri girdiler, ben yaptığım bağdaş, yaktığım ağıtlar yanıma kâr, arkalarından baktım kaldım.

İşte bu olay sonrasında ben bi ürküntü sonrası yine bi aydınlanma yaşadım. Küçücük iki sıpa bana iki dakikada ne çok konuda ders vermişti:

*Çocuklar kadar saf, basit düşünebilsek hayat çok daha güzel olur: siyah ya da beyaz; biz grilerde boğuluyoruz. Ben geri gidip bi balon daha alma veya başka vaatlerle gönül alma planı yaparken; oğluş olayı çözdü, bıraktı, diğer balon da gitti, sorun bitti!

*Bazen sahip olmadığımız şey değil de aslında başkasının ona sahip olmasıdır bizi üzen... O ayrımı yapıp ona göre rahatlayabiliriz. Örneğin kozmetik reyonundaki indirimde elini uzattığın son kalan far paletini kapan hatunun çantayla kafasına geçir, o palet düşüp parçalansın, ohhh, bak sana yârolmadı, kimseye olmasın di mi yani?

*Kardeş candır, 1 çocuk yapan, yaşı ve şartları uygunsa 2. yi yapmak zorundadır! Bir minnağı sevgi, saygı, paylaşma, merhamet, vicdan gibi duyguları öğrensin diye istediğiniz kadar uğraşın, kreşler anaokulları özel ilgi, alâkâ; ‘bir kardeş’ kadar bu duyguları ona asla öğretemezsiniz. ‘Ayyghh çok zoor, yetişemiyoruum, bu ülkenin noolcağı belli diill, babası hiç yardım etmiyo, nası yapıyiimm’ demeyin vallaha da küreklen geçiririm ağzınızın ortasına; o kardeş ya pı la cak! nokta. 4-5 yıl ara verip acık rahatlayınca yapamazsınız; çok ara vermeden yapın kardeş. Abla tavsiyesi; bizim gibi kişilerler ürerse belki dünya daha yaşanılır bi yer olur. Bak bi balon nelere kâdir; çıkan sonuç: bu gece sevişin, üreyin, kardeş yapın!

*Âdet öncesi ve hormonlar bi dünyayken herşey size dram tadında gelebilir; bu dönemde asla önemli konularda karar vermeyin, kafaya bişeyler takmayın, cinlerinizin tepede olduğu bu dönemde gereksiz tartışmalarla kalp kırabilirsiniz.

*Çocukların yalancı, bi anda zınk diye kesilen timsah gözyaşlarına kanmayın, ibnelik olsun diye ağlıyo olabilirler, çok da şeetmeyin.

*Bişeyi içinize sinmeden yaparsanız elinizde patlıycağını unutmayın 'Balon alsam mı, ay helyum mu, zararlı mı' diye düşündüm; almasaydım, hiç patlamazdı, oğlum hiç üzülmezdi amaaaa hayatta herşeyin bi sebebi bi hayrı-sonucu vardır. O balon alınıp patlamasaydı bu kadar da önemli dersler çıkaramıycektik; di mi yaani?

*Biri beni durdursun, daha yüzlerce ders çıkarasım var; yani neymiş delüüüye her olay bin tane hobareyyy mişş; bütün düünya buna inansaaa bir inaansa hayat balon olsaaaaaay mışşşşşş... Mış mış mış daaa muşmuşmuşşş. nokta.