02/09/2019
1631

MASAL SAATİ: ALTIN YUMURTLAYAN KAZ

Bir varmıış bir yokmuş, zamanın birinde, bir kulübede fakir bir çiftçiyle karısı yaşarmış. Küçük çiftliklerinde tavuk, kaz filan yetiştirip yumurtalarını satarak kıt kanaat geçinirlermiş. Türk halkının genetik özelliği midir bilinmez, içmeye ayranı olmayan çiftçi, .ıçmaya tahteravalliylen gidiyomuş. Giyeceği donu yokken 24 ay taksitle Ayfon X almış, onu da ödeyemeyince bayağı bi sıkıntıya girmişler.

-Hanım, biliyosun gezen tavuk, organik tavuk furyası var, yumurtaları satmak için çağı yakalamalıyız, başvuralım, tavuklara pasaport ayarlayalım gezip gelsinler ki satışımız artsın demişşş!

Tavuklar pasaport başvurusu için biyometrik foto çektirmeye gitmişler. Ama fotoğrafçı kulağınız gözükmüyo, bu şekilde biyometrik olmaz demiş; tavuklar 'aağbi kuşuz biz, kulağımız kepçeli değil, rüzgarın uğultusunu kessin diye üstü tüylerle örtülü bizim kulaklarımızın' (ne kadan da genel kültürlüyüm görüyosunuz, kuşun kulağı olmaz, net bilgi, yayalım) dese de adam mümkün değil çekmemiş, çiftçinin 'gezen tavuk planı' suya düşmüş. Tavuklar heyecanla açtıkları seyahat insta sayfalarını kapatıp, blogger olma hayallerinden vazgeçerek geri dönmüşler.

Bu arada uzaktan olanları izleyip çiftçinin kendisiyle değil hep tavuklarıyla ilgilenmesine üzülen bir 'kaz' varmış. Onların insanların kapılıp gittiği akımlara uyma sevdasında verdikleri çabaları gördükçe burnunun dibinde aslında onlara dünyaları kazandıracak asıl şeyi görmemelerini aklı almıyormuş, çünkü bu kaz 'altın yumurtluyormuş'.

Bigün dayanamamış çiftçiye gitmiş, 'ağbi bak, sen bana hiç bakmıyon ama ben aslında altın yumurtluyom, bi haftadır altınlar birikti, ülke batıyo, yastıkaltı altınlara neyim el koyuyolar biliyosun, bi bak istersen deyince çiftçinin gözleri ışıldamış, bu çıkar dünyasında artık tek gözdesi altın yumurtlayan kaz olmuş.

Kaz yumurtlamış, çiftçiyle karısı satmış, yatlar katlar gemicikler almışlar kendilerine. İnsanoğlu doyumsuz tabi, çiftçiyle karısının mal mülk hırsına artık kaz yetişemez olmuş, her gün bir altın yumurtaya az demeye başlamışlar. Kazın bigün canına tak etmiş, 'ağbi kıçım yırtıldı size altın yetiştircem diye, insan değil misiniz hepiniz aynısınız, yumurtlamıyom işte, bugün zati kadın doğumcuya gittim, TAH+BSO (total abdominal histerektomi ve bilateral salpingoooferektomi) oldum, rahim-yumurta takım taklavat ne varsa aldırttım; alın bakalım babayı demişşş.

Aslında doğru değilmiş, kaz ibnelik olsun diye öyle söylemiş çünkü Türk hekimleri istek üzerine reçete yazmaz, hasta istedi diye operasyon kararı ise asla vermezlermiş!!

Kaz, tıp fakültesi 3 terk olduğundan Latince biliyomuş ama çiftçi onun ne dediğini tam da anlamamış. Kazı kesip karnındaki altınları toplu almaya niyetlenmiş, bakmış ki altın filan yok, çok sinirlenmiş çünkü hırs yapınca elindeki kazdan da olmuş.

Çiftçi ağlarken karısı gelmiş, olanları karısına anlatmış. Karısı 'üzülme, ağlama, biz eskiden fakir ama mutlu muyduk, tabi ki değildik, her zaman için fakir ama mutsuz olmaya zengin ama mutsuz olmayı tercih ederim. Senin böyle bi gerzeklik yapacağını düşünerek sevgilim Kaz la plan yaptık, (çiftçinin karısı biseksüelmiş) yerine başka kaz koyduk, hep salaktın hep de salak ve fakir kalacaksın, ben gidiyorum

'Kâaaazııım ( hem benim kazım hem de isim olan 'Kâzım maaanasında) gel sevgilim şoför geldi gidelim demişşş.

Onlar ermiş muratlarına biz binelim Corvette lere dinimiz aşırı âmin.

Eveeet yine çok acayip sosyal mesacların yüklü olduğu bi masalı daha sizler için yazdım, unutmayın ki, masal candır ama günümüze uyarlanmayan masallar biraz eksiktir! (yine biraz uçmuş olabilirim, Adana çok sıcak beynim sulandıysa demek!?!)