07/09/2019
1697

MASAL SAATİ: ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU

Bir varmış bir yokmuş; zamanın birinde bir ördek ailesi varmış. Bi avm'nin parkında yaşayan bu ailede, 3 beyaz ve güzel ördekten sonra dördüncü siyah, diğerlerinden farklı, daha az gösterişli 4. ördek yavrusu doğmuş. Bu siyah ördek yavrusu, diğer kardeşleri ve parkın diğer hayvanlarınca hep dışlanıp, 'çirkin ördek yavrusu' diye aşağılanmaktan çok mutsuzmuş.

Bir gün sudaki aksini görüp gerçekten çirkin olduğuna karar verip ağlayarak AVM'de gezinirken MAC'in (bilmeyenler için açıklama: bir makyaj malzemesi markası) kapısının önündeki makyöz:

-Heey, küçük ördek niye ağlıyosun bakiim diye sormuş.

-Ben siyahım, çirkinim, kardeşlerimin bembeyaz tüyleri var, benim halime bi baksana çok çirkiniiim deyince makyöz:

-Aaaa kız öyle deme gel içeri, çirkin ördek yoktur bakımsız ördek vardır. Şu AVM deki hatunlara baksana hepsi sana özenmiş, botoks dolguyu basıp ördek gibi olmuş, aynı tip dolaşıyolar ortada. Gel bak bu ürünlerle tüylerini parlatır, suratına da fondöten allık, haylayter'la elmacıklarını da çıkardık mı, sonuca sen bile şaşarsın demiş.

İçeri almış ördeğe öyle güzel bi makyaj yapmış ki, ördek gözlerine inanamamış, çok mutlu ve kendine güvenli şekilde süzülerek parktaki göle girmiş, burnu havada yüzmeye başlamış. Kardeşleri ve arkadaşları çevresini sarıp ağızları açık ondaki değişime hayran kalmışlar.

O sırada gölün kenarında bir kadının parmağıyla işaret etmesiyle adamın teki çirkin ördek yavrusunu yakalayıp sudan çıkarıp kadına teslim etmiş. Kadın:

-Geçenlerde komşum Halime instasında 'lahmacunyemesuşiye' heştegiyle beni eziklemeye çalıştı. Hatta iki gündür yiyip içtiğimizin fotoğrafını koymayınca kapıya kızını, dolu bi tabakla göndermiş, 'açsınızdır, iki gündür foto koymuyosunuz' filan demiş hadsizz!! Ben de bugün 'suşiyemeportakallıördekye' heştegiynen onu ezip geçcem demiş.

Ördek kadına 'yaaa siz Türk'sünüz teyze, ördeklen filan ne işiniz olur allasen, gidin dana gulaş yiyin, mangal yapın, kebap yiyin. Biz hem çamurlu suda yüzeriz, kendi mokumuzu yeriz, keçe gibi olur etimiz, Fransız mısın sen teyze yaa Halime'ye hava atcen diye kıçıma portakal sokup beni fırına mı vercen? Hem benim böyle güzel durduğuma bakma, buranın en çirkini benim, haayır, vallaha da çirkin ördeğim ben; hani allah çirkin şansı versin diyodu insanlaar' dese dee acı sondan kurtulamamış, Halime'ye inat instada fotosu konmak için kıçına portakalı yemiş, kızarmış vaziyette görgüsüz bir Türk ailesinin yemek masasında son pozunu vermiş...

Eveeet sevgili dostlarım; bir masalı daha günümüze uyarlayınca birbirinden önemli sosyal mesajlar içeren mikemmmell bir çirkin ördek yavrusu masalı yazmışım; aaferiin kendiim, teşekkür ederim kendim, rica ederim bir yanım, görüşürüz diğer yanım hebele hübele... Çocuklarınızı eski, revize edilmemiş saçmasapan masallarla değil, benim çohacayip gerçekçi masallarımla büyüterek gerçek hayata hazırlayın ki ben gibi aklıbaşında olsunlar, saygılarımla....