10/06/2019
1132

TÜRK OLMAK

Bir ortamda her ırktan, ülkeden insan olsa da şahsına münhâsır özellikleri olan Türk'leri hemen ayırmak, Türk olduğunu anlamak mümkündür, nasıl mı?

-Özellikle bayan sürücüye, arabasını park ederken hiç öyle bi talep olmadığı halde durup 'gel abla, gel, sağ yap, şimdi tam sol yap, kıvır hadisene apla yaaa’ diye yardımı vazife edinip yırtınan biri varsa, Türk'tür.

-Bi olay anında sese ve olaya doğru koşan ve konuyu bilmese de tekme tokat girişen varsa, karşıdakinin yan bakması bile onu dövmek için geçerli bi sebepse, Türk'tür. (Adana’lı olma ihtimali yüksektir!)

-Ayılan, bayılan kişinin başına eğilip sadece bakan, adamın nefes almasını daha da önleyen, zorla soğan koklatıp, yüzünü yıkayıp su içirmeye çalışan varsa, Türk'tür.

-Lokantada hesabı ödemek için yanındakiyle kavga eden, 'Allah'ın adını verdim, olmaz, ölümü gör' gibi garip laflar söyleyerek bağırıp çağıran biri varsa, Türk'tür.

-Ağlayan çocuğu sarsıp, döverek susturmaya, terlik fırlatarak eğitmeye, havuz kenarında elinde tabakla dolaşıp yemek yedirmeye, yataktan kalkınca hemen yelek giydirmeye çalışan varsa, Türk'tür.

-İntihar girişiminde bulunanı veya çalışan iş makinalarını, harfiyat kamyonlarını durup saatlerce seyreden varsa, Türk'tür.

-Sarı ışık yandığı anda dıt'layan, gereksiz herşey için kornaya basan, evlendiğini cümle âleme korna çalarak duyuran, ambulansın peşine takılıp hızlı ilerlemeye çalışan varsa, Türk'tür.

-Evindeki koltuklara, dolap içlerine, buzdolabına örtü serip, evin en geniş odasını 'misafir odası' diye kapatan; araba koltuklarına halı koyup, arabasının ön camında; kafası oynayıp dikkat dağıtan köpek süsüyle seyahat eden varsa, Türk'tür.

-Meme arasında para, çorabında sigara taşıyorsa, Türk'tür.

-Herşeyi ekmekle yiyen, salata suyuna bile ekmek banan, bandığı ekmekle son hamleyle ağzını silip, onu da ağzına atan varsa, Türk'tür.

-Alışveriş reyonlarında öndeki değil, arkadaki deodorantı alan, ıslak mendille tüm dünyayı temizlemeye çalışan varsa, Türk'tür.

-Misafir geldiğini gördüğü anda refleks olarak çay suyu koyan, şıngırdatıp höpürdeterek çay içen, üzerine kaşık kapatıp bi daha içmeyeceğini bildiren varsa veya giderayak kapıda, apartmanın içinde yarım saat daha bağırarak, sanki saatlerdir içerde konuştuğu kişi başkasıymışçasına sohbete devam ediyorsa, Türk'tür.

-Giyecek donu yokken en son çıkan akıllı telefonu taksitle alan ve o telefondan, kontörü olmayıp aramanız için sizi çaldırıp kapatan kişi varsa, Türk'tür.

-Karşılaşan iki kişi birbirine sarılıp, öpüşüp, birbirlerinin hipokondriak bölgelerine 'muccuk', 'ananııı' gibi garip sesler çıkararak eğleniyorsa, Türk'tür.

-Asansör düğmesine bikaç kez üstüste basınca hızlı gelceğini düşünen varsa, Türk'tür.

-Elektronik cihazı açık kapıyarak, vurarak ya da kumandanın pilini dişleyerek çalıştırmaya uğraşan kişi varsa, Türk'tür.

-Emniyet kemerini arkadan dolayıp takan veya sinyali susturmak için kemer ucu aparatı takan; polis çevirmesi veya radar olduğunu birbirine sinyalle bildiren varsa, Türk'tür.

-Hesap makinesi ile leblebi yazıp, 63 ten tavşan yapıp eğlenen, aşkını ağaca kazıyan, refüjde bile durup mangal yapan, size yalvarıp zorla yemek yedirmeye çalışan varsa, Türk'tür.

Ne dersiniz, bu özellikleriyle 'Bir Türk dünyaya ve hatta galaksiye bedel' değil midir sizce de??