13/06/2019
2017

HUNİLİ OLMAK NEDİR

-Hayata herkes giriş kattan düzayak bakarken; terastan, herşeye hâkim; herkesten farklı, gerekirse amuda kalkıp tersten ama sonuçta geniş ve çok yönlü bakabilmektir.

-Akıl ve bilim ışığında düşünmek ama böyle düşünmeyeni de yargılamadan, ayar çekmeden dinlemek; asla kendi düşüncesini dayatmadan sunmak, kabul etmeyene de eyvallah diyebilmektir.

-Yaşamı ve yaşamı güzelleştiren herşeyi sevmek, üç günlük dünyayı çok da önemsememektir.

-İçinden çıkamıyacağı her derdini paylaşabileceği, eğlenceye değil dertleşmeye çağırdığında da koşarak gelen dostlar edinmektir.

-Hayatı boyunca ‘akıl ve zeka’sıyla biyere gelmiş bi hatun olarak artık canının ve hayatının değerini bilmek; toplumun yüklediği 'erkeklik' kavramının altında ezilmeyen bi erkek olarak, kadınıyla elele, hayatı paslaşarak yaşayan adam olabilmektir.

-Uygun zaman ve konumda insanlara cevabını vermek, gerekirse intikamı soğuk yemek için beklemek, içinden çıkılamayan durumlar olduğunda da ‘amaaan koy götüneee!!..’ diyebilmektir.

-Cinselliği tabu olarak görmeden konuşmak, tartışmak, öğrenmek; erotizmle pornografi; doğallıkla yakışıksızlık arasındaki farkı bilebilmektir.

-Kadına her türlü haksızlığın yapılıp, şiddetin uygulandığı, saygının yok olduğu ülkemizde; kadın değil 'insan hakları' nın, cinsiyet ayrımı olmadan herkesçe savunulduğu bi ülke için ne gerekiyosa yapmak; çocuğu yetiştiren anne olduğuna göre, anneleri bu konuda bilinçlendirmek, oğlunu şehzade, kızını prenses gibi değil, sadece 'vicdanlı bi insan' olarak yetiştirmeyi öğretmektir.

-Aklı-fikri olan her şahsın bu ülkede kahrolmadan yaşayabilmesi için sabretmeyi, tahammülü, hoşgörüyü öğrenip ahkâm kesip eleştirmek yerine cahili eğitip, sorunları eleştiren değil 'çözen kişi' olabilmektir.

-Kısacası hunili olmak ayrıcalıktır, bu düzeni bozuk dünyada uğranılan haksızlıklar ve yenen kazıklardan genişleyen bir organa sahip olabilmek, geçmişe hayıflanmak yerine bugünü yaşamaktır! Hangi organ mı, 'kalp' tabi, siz ne anladınız ki?!!